Lodówki na panele słoneczne

0
1887
views

Lodówki są jednymi z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych wśród sprzętu gospodarstwa domowego.

Dwa prototypy lodówek zero emisyjnych i zasilanych energią słoneczną mają zmniejszyć użycie energii, emisje i wspomóc kraje III Świata – podały amerykańskie portale technologiczne.

Według portalu Daily Tech, pierwszy projekt powstał na konkurs technologiczny Electrolux Design Lab, a jego twórcą był inżynier rosyjski Jurij Dmitriew. Czynnikiem roboczym w tej lodowce jest bezbarwny, bezwonny i nietoksyczny żel biopolimerowy który pozwala na zachowanie niskich temperatur w wielu zakresach. Żel ten, odwrotnie niż w innych lodówkach, wypełnia całą przestrzeń ładunkową.

Czterokrotnie mniejsza niż tradycyjna lodówka, Bio Robot Refrigerator, ma jednak dokładnie taką samą przestrzeń do przechowywania jak lodówki tradycyjne – powodem jest, ze względu na koncepcję, brak tradycyjnych drzwi oraz jakichkolwiek części mechanicznych jak kompresor czy wężownice. Produkty przechowywane w Bio Robot Refrigerator są wkładane do lodówki od góry i unoszą się w kapsułach żelu, widoczne przez przezroczystą ścianę przednią.

Następna lodówka, według portalu Technology Review, jest konstrukcja bardziej tradycyjną. Opracowana przez organizację non-profit, działającą na rzecz krajów III Świata – Appropriate Technology Collaborative (ATC) – jest lodówką szpitalną i służy do przechowywania szczepionek i materiałów analitycznych oraz leków. ATC Solar Vaccine Refrigerator ma tradycyjną konstrukcje, z prostym systemem chłodzącym. Osobliwością jest jej system zasilania – podłączona jest do wysokowydajnego panelu słonecznego zapewniającego energię dla uruchomienia i podtrzymywania systemu chłodzącego. Lodówka posiada też mały akumulator załączający się w momentach niemożliwości działania panelu.

Według Technology Review, ta tania lodówka szpitalna ma zostać niedługo wyprodukowana w serii informacyjnej dla szpitali krajów III Świata.