Walutowe trzęsienie ziemi.

0
1382
views

Duże zmiany w kredytach walutowych
Sierpniowe raty kredytów zaciągniętych we franku lub euro będą zdecydowanie niższe. Wszystko dzięki umacniającemu się od początku wakacji złotemu.

Przyjrzyjmy się przeciętnemu kredytowi hipotecznemu zaciąganemu przez Polaków. Zwykle pożyczamy ok. 300 tys. złotych.
– W okresie od początku lipca do 2 sierpnia rata kredytu na równowartość 300 tys. zł we franku szwajcarskim spadła z 1477 zł na 1384 zł – wylicza Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera. Gdyby nie wzrost stopy 3-miesięcznego LIBOR-u dla franka, rata spadłaby jeszcze bardziej do 1371 zł – wyjaśnia.
W ten sposób w kieszeniach kredytobiorców zostanie niemal 100 zł.

Podobnie sytuacja wyglądała dla kredytów w euro, ale tutaj spadek był już mniejszy. – W ciągu miesiąca rata analogicznego kredytu spadła z 1394 zł na 1367 zł. Tutaj na wysokość raty również wpływ miał podniesiony LIBOR, czyli stopa kredytów na rynku międzybankowym w Londynie. Gdyby nie wzrost, to rata mogłaby wynieść 1350 zł.

Złoty zaznaczył swoją silną pozycję również wobec franka szwajcarskiego. Umocnienie w tym wypadku jest jeszcze bardziej widoczne. Od początku lipca do 5 sierpnia ta najpopularniejsza dla kredytów hipotecznych waluta osłabiła się niemal o 9 proc. Za franka jeszcze miesiąc temu trzeba było zapłacić 3,15 zł, dziś – 2,88 zł.

– Umocnienie złotego powoduje, że raty kredytów walutowych spadają. W ciągu ostatniego miesiąca kurs euro spadł o prawie 20 groszy, a franka szwajcarskiego o 25 groszy – wylicza Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Więcej: http://banki.wp.pl