Uniwersytet Łódzki w nowoczesnych wnętrzach

0
1158
views

Łódzki paragraf, czyli liczący sobie zaledwie kilka lat oryginalny budynek, zbudowany na planie symbolu paragrafu, mieści w sobie Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Stary i nieciekawy budynek tzw. PALMY usytuowany przy ulicy Rewolucji 1905 roku, zamienił się w nowoczesne  Centrum Informatyczno – Ekonometryczne. 90 mln zł kosztować będzie nowy gmach Wydziału Filologicznego. UŁ przybywa budynków bardzo nowoczesnych, przestronnych i śmiałych.

            Proces modernizacji i przebudowy budynków należących do Uniwersytetu Łódzkiego na dobre zaczął się wraz z rozbudowaniem Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Zmodernizowany obiekt cechują wielkie przestrzenie i bardzo postępowy system organizacyjny dostępu do zbiorów biblioteki. UŁ remontuje budynki swoich wydziałów praktycznie bez ustanku. W przeciągu ostatnich 10 lat w obiektach pojawiły się szklane windy, znakomite udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, zielone place z ławkami i oczkami wodnymi. – W mieście mamy około 70 budynków. Niektóre stały się symbolami Łodzi nowoczesnej, punktami rozpoznawalnymi – chwali prof. Włodzimierz Nykiel, rektor UŁ.

            Największą inwestycją ostatnich lat była budowa nowego budynku Wydziału Prawa i Administracji. Nietuzinkowy pomysł zbudowania największego jak dotąd obiektu Uniwersytetu, na planie symbolu paragrafu, przypadł do gustu łodzianom. Pomysłowy budynek przyciąga wzrok i niewątpliwie zdobi miasto. W październiku bieżącego roku do użytku oddane zostało Centrum Informatyczno – Ekonometryczne. Obiekt otwarty przy Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym, powstał na bazie starego budynku dawnego szpitala i zespołu poradni lekarskich tzw. PALMY. Na oczach łodzian w czasie roku komunistyczna, szara siedziba poradni zamieniła się w innowacyjne centrum naukowe. Placówka mieści w sobie pokaźną bibliotekę, czytelnię, pracownie komputerowe z szerokopasmowym dostępem do Internetu, sale wykładowe, sale ćwiczeniowe, dealing room. W najbliższym czasie w budynku korzystać będzie można z profesjonalnych pracowni, przeznaczonych do badań fokusowych oraz sali wizualizacyjnej będącej miejscem spotkań z przedsiębiorcami. Przebudowa budynku po PALMIE pochłonęła prawie 26 mln zł.

            Okazuje się jednak, że to co najefektowniejsze i największe studencka Łódź ma dopiero przed sobą. Nowa siedziba Wydziału Filologicznego otwarta ma zostać w 2015 roku. Jej budowa pochłonie 90 mln zł. Wydział Filologiczny kształci największą ilość studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Jego oddziały mieszczą się obecnie w aż siedmiu budynkach. Od 2015 roku wszyscy studenci Wydziału uczyć się będą w jednym gmachu. Nowy obiekt powstanie na działce o pow. 17 tys. m kw. przy ul. Pomorskiej w sąsiedztwie osiedla studenckiego. Obok budynku powstanie parking, który pomieści 140 samochodów oraz zielony plac o wielopoziomowym ukształtowaniu. Skąd Uniwerek weźmie 90mln zł? Głównym źródłem finansowania inwestycji będą środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, w których obecnie znajduje się Wydział.

            Dziś duża część przyszłych filologów, literaturoznawców oraz specjalistów z zakresu kultury, poznaje świat literatury i innych dziedzin sztuki w uroczych, historycznych budynkach naszego miasta. Dziekanat mieści się przy alei Kościuszki 65 w zabytkowym budynku byłego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego. W Pałacu Alfreda Biedermanna, zbudowanym w 1912 roku, znajduje się natomiast Instytut Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych. Pałac otoczony jest pięknym parkiem, w którym zachował się stary drzewostan (lipy i dęby). Czyżby nowoczesność i innowacyjność wygrały z tradycją i pięknem zabytku? – Informatycy, ekonomiści, chemicy, oni wszyscy o wiele bardziej potrzebują zaawansowanego wyposażenia pracowni, zaś my, przyszli znawcy poezji i prozy, lubimy oddawać się lekturom w klimatycznych i kameralnych wnętrzach kamienicy przy ulicy Kościuszki. Wolałabym zostać tutaj niż uczyć się o historii literatury w bezosobowym nowoczesnym obiekcie – mówi studentka pierwszego roku polonistyki UŁ.

BR.