Polskie firmy za mało wykorzystują internet

0
1013
views

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową twierdzi, że małe i średnie przedsiębiorstwa, działające w Polsce, nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Wszystko przez to, że polskie firmy nie wykorzystują możliwości internetu do zdobywania międzynarodowych klientów oraz nie wykorzystują jego potencjału do promowania swojej firmy.

 

Polskie firmy przede wszystkim wykorzystują internet w podstawowym zakresie.

– Bardzo ważne jest, żeby umieć spojrzeć na swój biznes z większej odległości, ocenić strategicznie, co się dzieje w firmie, co się dzieje na rynku, jak najlepiej wykorzystać szanse, które się pojawiają i reagować na zagrożenia – mówi Adam Parfiniewicz, dyrektor obsługi małych i średnich przedsiębiorstw, członek zarządu BNP Paribas Banku Polska – Przy pomocy tych narzędzi szukamy ważnych informacji, a potem na ich podstawie domykamy sprzedaż, ale jest też wiele innych funkcjonalności, przy pomocy których można swoją działalność optymalizować.

Można szukać innych partnerów w internecie, można zbierać referencje na temat partnerów, można się posługiwać wiedzą i opracowaniami, które na temat poszczególnych partnerów czy rozwiązań produktowych różnych rynków są w sieci dostępne – tłumaczy.

 

Najbardziej zaskakujące w dzisiejszych czasach są informacje o tym, ze tylko 31 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw ma swoją stronę internetową, a zaledwie 6 proc. – sklep internetowy w zagranicznej wersji językowej. Jeszcze gorzej wypadają w statystykach dotyczących promocji zagranicznej.

W językach obcych reklamuje się jedynie 13 proc. firm, a co dziesiąty podmiot ma w planach podjęcie takich działań w przyszłości. Jednocześnie tylko co druga firma korzysta z tłumaczy internetowych, mimo że większość o nich słyszała (85 proc.).

 

 

ml