Mistrzowie Literatury w Filharmonii – spotkanie z Julią Hartwig

0
1303
views

26 października Mistrzowie Literatury w Filharmonii – spotkanie z Julią Hartwig godz. 19:00, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
Zaprasza Wojewódzki Ośrodek Kultury i sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy i Kwartalnik Artystyczny Kujawy i Pomorze.

Imprezę poprowadzi Krzysztof Myszkowski, oprawę muzyczną stanowić będzie występ Marioli Salaber (harfa) i Łukasza Michalskiego (puzon).
Julia Hartwig, ur. 1920 w Lublinie. Jedna z najwybitniejszych współczesnych poetek, tłumaczka, eseistka.

Przełożyła z francuskiego m.in. wiersze Apollineire`a, o którym napisała monografię; wraz z mężem Arturem Międzyrzeckim, korespondencję Artura Rimbauda, Fryderyka Chopina z George Sand i z jej dziećmi; z angielskiego m.in. Allena Ginsberga, Sylwię Plath, Williama Carlosa Williamsa. Autorka ponad dwudziestu tomów wierszy. Pod koniec września 2011 roku w Wydawnictwie a5 ukazał się jej najnowszy tom pt. Gorzkie żale. Autorka bajek dla dzieci i powieści dla młodzieży, które pisała wraz z mężem.

Z tłumaczką Alberta Camus, Joanną Guze, przełożyła Dzienniki. Część I Eugena Delacroix, jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich. W latach 1947 – 1950 przebywała we Francji jako stypendystka rządu francuskiego, od 1970 do 1974 roku wraz z mężem Arturem Międzyrzeckim w USA, powtórnie w 1979 na zaproszenie Departamentu Stanu. Prowadziła wykłady w Drake University, także w University of Ottawa i Carlton University w Kanadzie.

Odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej i medalem Gloria Artis. Laureatka m.in. Nagrody PEN-Clubu i amerykańskiej Wilder Prize, Fondation d`Hautivilliers „Prix de Tradition”, Thornton Wilder Price , Georga Trakla, Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (2004), Polskiego PEN-Clubu im. Jana Parandowskiego. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wiersze Julii Hartwig tłumaczone były na angielski, francuski, niemiecki,włoski, rosyjski, grecki, węgierski, fiński, litewski, serbski, holenderski, flamandzki. Od 1995 roku związana jest z „Kwartalnikiem Artystycznym. Kujawy i Pomorze”, w którym publikuje nowe wiersze, przekłady, prozę i eseje oraz konsultuje sprawy programowo-redakcyjne. Wielokrotnie gościła w Bydgoszczy, w Filharmonii Pomorskiej po raz pierwszy w 1998 roku w ramach cyklu „ Mistrzowie pióra w Filharmonii”. Mieszka w Warszawie.

przygotował: Archiwum WOKiS

www.teatrdlawas.pl