Czeka nas kryzys na rynku pracy!

0
1185
views

Jeśli nic się nie zmieni, polskie firmy czeka kolejny kryzys. Tym razem na rynku pracy – ostrzegają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej i apelują do rządzących o działanie.

Liczba osób w wieku produkcyjnym zacznie się kurczyć do tego stopnia, że za 20 lat znalezienie pracowników może okazać się wyjątkowym wyzwaniem.

Raport „Zatrudnienie w Polsce 2008. Praca w cyklu życia” przygotowany przez Instytut Badań Strukturalnych nie pozostawia złudzeń i potwierdza czarne prognozy Głównego Urzędu Statystycznego: Polskę czeka poważny kryzys na rynku pracy. Za 15 lat w naszym kraju będzie pracowało bowiem milion Polaków mniej, a za 40 lat grupa ta stopnieje aż o 4 miliony.

– Nie jesteśmy zaskoczeni tą analizą, Pracodawcy RP od dawna alarmują, że czeka nas poważny kryzys na rynku pracy, który będzie promieniował na całą naszą gospodarkę i odbije się także na kondycji finansów publicznych – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. Nasze społeczeństwo się starzeje, prognozy demograficzne dla Polski nie są optymistyczne.

– W gorszej sytuacji jest tylko Rumunia i Bułgaria. Jeśli sytuacja w Polsce nie ulegnie zmianie w 2050 roku populacja naszego kraju zmniejszy się z o 12 proc. Dodatkowo według danych Eurostatu Polki rodzą najmniej dzieci w Unii – dodaje Janczewska.

Zdaniem Pracodawców RP proces starzenia się społeczeństwa jest nieunikniony, ale można go spowolnić, jeśli zareaguje się odpowiednio wcześnie.

– Musimy sprawić, aby więcej Polaków było aktywnych zawodowo i to jak najdłużej. W tym celu nieuniknione jest sukcesywne podnoszenie wieku emerytalnego oraz aktywizacja zawodowa grup najmniej aktywnych na rynku pracy: kobiet, osób niepełnosprawnych, osób powyżej 50. roku życia. Rządzący będą musieli zmierzyć się z tym wyzwaniem, bowiem inaczej czeka nas kryzys, także finansów publicznych – uważa Janczewska.

W raporcie Instytutu eksperci wyliczyli, że starzenie się ludności Polski doprowadzi do obniżenia się PKB o ponad 7,5 proc. do 2060 r.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

źródło informacji: Informacja prasowa