Małe kroki reformy finansów

0
1071
views

Rząd nie zdecydował się na ambitne reformy finansów, takie jak zmiany w KRUS czy podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego. Wybrał drogę małych kroków.

ocenia Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, komentując przyjęty przez Radę Ministrów wieloletni plan finansów państwa.

Lewiatan – rząd wybrał drogę małych kroków…
Dokument przewiduje czasową podwyżkę stawki VAT o 1 pkt proc, a także przyspieszenie prywatyzacji oraz wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej, która ma powstrzymać tempo zwiększania wydatków.

Zdaniem Bochniarz, rząd nie przedstawił kompleksowej wizji naprawy finansów publicznych i niezbędnych reform. W ostatnich miesiącach zaprzepaścił szanse na inwestycje w energetyce, bo nie ustalił zasad przyznawania bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Obiecywana deregulacja i zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej utknęły w uzgodnieniach międzyresortowych. – Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest ponoć gotowa, tylko od blisko trzech lat nie może opuścić Ministerstwa Infrastruktury.

Fundujemy sobie kolejne święto – Trzech Króli. Trwa awantura w rządzie, czy kontynuujemy reformę emerytalną, czy de facto likwidujemy drugi filar i zostawiamy przyszłych emerytów na garnuszku państwa – wylicza szefowa Lewiatana.W opinii Konfederacji, celem rządu nie jest systemowa reforma finansów publicznych tylko uniknięcie w przyszłym roku konsekwencji, które niesie ze sobą przekroczenie przez dług publiczny 55 proc. PKB.

Chodzi także o pokazanie rynkom finansowym, że podjęte zostały działania ograniczające wzrost deficytu budżetowego w 2011 i 2012 roku oraz uspokojenie Unii Europejskiej, że Polska jest na ścieżce schodzenia z deficytem budżetowym do 3 proc. PKB.

Propozycje rządu są tylko odłożeniem w czasie groźby zapaści finansów publicznych – przestrzegają pracodawcy. Według nich, rząd, aby obniżyć deficyt finansów publicznych, nie może się ograniczyć tylko do zwiększenia wpływów do budżetu poprzez podniesienie podatków. Powinien skupić się na cięciu wydatków. Konieczna jest likwidacja przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych, sędziów i prokuratorów, zmniejszenie dopłat do emerytur górników, czy zaostrzenie warunków przyznawania rent.

Zdaniem Lewiatana, rząd powinien jak najszybciej obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, zreformować stanowienie prawa i poprawić efektywność administracji publicznej. Jeśli tego nie zrobi, Polska będzie dryfować, a nie umiejętnie wykorzystywać pojawiające się możliwości rozwoju.

Autor: podatki.biz Redakcja Portalu