Polskie filmy w programie London International Animation Festival

0
1275
views

Podczas tegorocznego London International Animation Festival (LIAF) zostaną pokazane trzy polskie animacje: „Szafa Zbigniewa” Magdaleny Osińskiej, „Esterhazy” Izabeli Plucińskiej oraz „Kinematograf” Tomka Bagińskiego.

W sekcji BRITISH SHOWCASE 4 września zostanie pokazana animacja „Szafa Zbigniewa”, wyprodukowana w koprodukcji Breakthru Films Sp. z o.o. z Instytucją Filmową Silesia-Film, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz prestiżową National Film and Television School w Londynie. Akcja filmu Magdaleny Osińskiej, zrealizowanego w technice animacji lalkowej poklatkowej, osadzona jest w latach 70. na Ślasku, gdzie bohaterowie zmuszeni są stawiać czoła absurdalnej i groteskowej rzeczywistości PRL-u. Zbigniew mieszka ze swoim ojcem w bloku z płyty, jest typem cwaniaczka, który zawsze sobie poradzi w zastanych warunkach. Kilometrowe kolejki ani puste półki nie powstrzymują go przed zdobywaniem towarów codziennego użytku, w końcu udało zdobyć nawet upragniony mebel – szafę. Niestety, los szykuje Zbigniewowi jeszcze większe wyzwanie z którym będzie się musiał zmierzyć w najbliższej przyszłości.

W konkursie INTERNATIONAL PROGRAMME 9: LONG SHORTS 3 września zostanie pokazany „Esterhazy”. Zrealizowany w technice plastelinowej film Izabeli Plucińskiej, według scenariusza Anny Jadowskiej i Izabeli Plucinskiej, jest adaptacją słynnej, niemieckiej książki dla dzieci Irene Dische i Hansa Magnusa Enzensbergera pod tym samym tytułem. To opowieść o małym, wiedeńskim króliku, który przyjeżdża do Berlina w 1989 roku z misją szukania dużej żony. Zgodnie z radą Wielkiego Księcia patriarchy rodu Esterhazy, ma poszukiwać małżonki za wielkim murem, gdzie znajduje się, strzeżony przez żołnierzy, króliczy raj. Poszukiwania okazują się trudne. Esterhazy trafia z rąk do rąk poznając przeróżne berlińskie rodziny. Kiedy w końcu udaje mu się odnaleźć berliński mur i króliczy raj, mur zostaje zburzony. W euforii i wrzawie tlumów ludzi nadchodzi kres króliczego Edenu. Esterhazy i jego ukochana zmuszeni są do ucieczki. Historia opisana w filmie jest oparta na faktach historycznych. W rzeczywistości, do 1989 roku, pilnie strzeżona zielona przestrzeń odgradzająca Berlin Zachodni od Wschodniego, gdzie stopa ludzka nie miała wstępu, beztrosko zamieszkiwały króliki. Pod opisem zabawnych przygód królika Esterhazego ukryta jest metafora wolności i przemian roku 1989.

„Kinematograf” Tomek Bagiński zrealizował na podstawie komiksu autorstwa Mateusza Skutnika. To autotematyczna opowieść, której głównym bohaterem jest wynalazca imieniem Francis. Jego najnowsze odkrycie, kinematograf, ma zmienić świat. Mężczyzna skupiony wyłącznie na sobie i pracy zapomina o tym, że realizacja marzeń okupiona jest czasem ogromnym kosztem. Film Bagińskiego bierze udział w konkursie INTERNATIONAL PROGRAMME 7: DIGITAL SHOWCASE i zostanie pokazany 4 września.

London International Animation Festival powstał w 2004 roku. Jest jednym z najbardziej liczących się międzynarodowych festiwali animacji, prezentujących najnowsze produkcje z całego świata w kilkunastu sekcjach. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 27 sierpnia – 5 września.

Więcej informacji o festiwalu: www.liaf.org.uk.

Źródło: www.stopklatka.pl, http://breakthrufilms.pl/pl/films/szafa_zbigniewa, www.esterhazy.info, www.kinematograf.pl.