Podróż Morska NOSPR pod banderą Chopina

0
1378
views

Dania, Szwecja, Norwegia, Anglia, Francja i Polska – to kraje na trasie morskiego tournée Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Z okazji Roku Chopinowskiego zespół zaprezentuje dzieła Fryderyka Chopina.

Najpiękniejszy polski żaglowiec „Dar młodzieży” z katowicką orkiestrą na pokładzie zawinie do portów w Kopenhadze (7 września), Goeteborgu (9 września), Oslo (11 września), Dover (16 września) i Boulogne-sur-Mer (17 września). Ostatni etap rejsu nawiąże do historycznej podróży kompozytora z Francji do Wielkiej Brytanii w 1848 roku. Chopin wypłynął z Boulogne-sur-Mer do Folkstone, by następnie pociągiem dotrzeć do Londynu. Na Wyspy Brytyjskie Chopina zaprosiła wywodząca się ze szlacheckiej rodziny szkockiej Jane Wilhelmina Stirling, która była miłośniczką twórczości polskiego kompozytora.

W Anglii Chopin spędził siedem miesięcy – od 20 kwietnia do 23 listopada – dając lekcje i koncertując w salonach arystokracji i w salach publicznych. Poznał cały ówczesny wielki świat Anglii, od królowej Wiktorii do Karola Dickensa. Jednak wyjazdu nie oceniał pozytywnie.

„Żeby ten Londyn nie był taki czarny, a ludzie nie tacy ciężcy i odoru węglowego ani mgły nie było, to bym już i po angielsku się nauczył. Ale ci Anglicy tacy różni od Francuzów, do których jak do swoich przylgnąłem; tak wszystko na funty biorą, sztuki dlatego lubią, że to lux” – pisał w jednym z listów do rodziny.

Podróż NOSPR zakończy koncert na Placu Grunwaldzkim w Gdyni, dzięki czemu również polska publiczność uczestniczyć będzie w tym międzynarodowym wydarzeniu artystycznym.

Podczas trasy NOSPR zagra pod dyrekcją swojego dyrektora muzycznego Jacka Kaspszyka, z udziałem polskiej pianistki Ewy Kupiec. Artyści wykonają utwory Chopina: „Fantazję A-dur na tematy polskie op. 12”, „Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur” oraz „Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14”. Nawiązując do morskiego charakteru podróży zaprezentują także m.in. poemat symfoniczny „Morze” Clauda Debussy’ego.

„Ukłonem i zapewne niespodzianką dla duńskiej, szwedzkiej, norweskiej, angielskiej i francuskiej publiczności będzie prezentacja utworów o tematyce morskiej ich narodowych kompozytorów˙- Carla Nielsena, Edvarda Griega, Benjamina Brittena, Clauda Debussy’ego oraz Romana Maciejewskiego, który w Goeteborgu spędził wiele lat swojego życia. W tym roku przypada też rocznica 100-lecia jego urodzin” – mówi Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR.

To już drugi artystyczny rejs NOSPR na pokładzie „Daru Młodzieży”. W pierwszy orkiestra wypłynęła w 2006 roku, odwiedzając Łotwę, Estonię i Finlandię, by w stolicach tych państw zaprezentować zarówno twórczość polską, jak i tamtejszych kompozytorów.

Jest to również kolejny projekt katowickiego zespołu, promujący w tym roku twórczość Chopina. Wcześniej jego utwory w wykonaniu tej orkiestry zabrzmiały w Szwajcarii i Niemczech oraz trzech krajach Zatoki Perskiej – Katarze, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. NOSPR jest też współorganizatorem zaplanowanego w Katowicach na październik Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie.

Projekt˙realizowany˙jest˙dzięki wsparciu˙Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej informacji na stronie www.nospr.org.pl

Źródło: PAP