Europejski dzień przeciwko karze śmierci

0
1403
views

Zafascynowani i podnieceni wynikami wyborów parlamentarnych nie zapominajmy, że na dzień 10 października przypada Europejski dzień przeciwko karze śmierci. Dziś na stronie internetowej NGO Amnesty International ( www.amnesty.org.pl ) oraz na stanowiskach w wielu miastach w Polsce (Biała Podlaska, Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Iława, Katowice, Kraków, Lublin, Lubliniec, Namysłów, Oborniki Śląskie, Poznań, Resko, Rzeszów, Słupsk, Wałcz, Warszawa, Wrocław) można podpisać się pod petycją przeciwko karze śmierci na Białorusi oraz obronie przed wykonaniem takiej własnie kary na Fatimie Hussein Al-badi z Jemenu. Bezpłatnie można otrzymać również publikację grupy "Horyzont" – "Przeciw karze śmierci", w którym znajdują się refleksje i wnioski o wyrokach śmierci, jak i również statystyki wykonywania tej kary. Elektronicznie można podpisać deklarację Horyzontu: "Jestem przeciwko karze śmierci. Chcę, żeby świat był od niej wolny" na stronie www.przeciwkarzesmierci.blox.pl .

W Polsce akcja zbierania głosów stworzona została również przez grupę "Horyzont – przeciwko karze śmierci" we współpracy z AI Polska oraz Kryminologicznym Kołem Naukowym IPSiR UW. W Warszawie stanowiska, gdzie oddać można swój podpis (od 9.00 do 20.00 )zlokalizowane są na Nowym Świecie 48 i Krakowskim Przedmieściu 26/28. Natomiast o godzinie 20.00 na Krakowskim Przedmieściu 26/28 w auli starego BUW'u odbędzie się pokaz filmu "Dominique's Story". Po zakończeniu przewidywana jest dyskusja z sędzią trybunału konstytucyjnego Wojciechem Hermelińskim, oraz dyrektorką Amnesty international w Polsce panią Draginiją Nadażdini.
Aktorzy tacy jak Jeremy Irons, czy Keira Knightley również wspierają Europejski dzień przeciwko karze śmierci. Zdjęcie i link do filmu z Ironsem poniżej.

http://www.youtube.com/watch?v=oMmBE8dLVJA&feature=player_detailpage

 

Edgar Czop