Polityczne trzęsienie ziemi w PiS

0
1291
views

Po wykluczeniu Marka Migalskiego z grona członków delegacji PiS w PE, kolejną osobą, którą spotkała kara za postawę (czytaj: wypowiedzi dla mediów?) jest Elżbieta Jakubiak.

Dzisiaj zadajemy sobie pytanie: Czy to początek kar stosowanych przez prezesa i prezydium PiS w stosunku do tzw. liberalnego skrzydła partii? Kto może być następny?

– Jarosław Kaczyński dał swoim wiernym wyznawcom sygnał, że można się rozprawić ze skrzydłem liberalnym, bo nie jest już ono pod ochroną wodza. Rozpoczęła się dintojra. – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską politolog prof. Kazimierz Kik.

Zbigniew Girzyński

Po ogłoszeniu informacji o zawieszeniu Elżbiety Jakubiak w prawach członka PiS wiele osób było zszokowanych i nie mogło uwierzyć w tę informację. Zbigniew Girzyński zajął również stanowisko w sprawie zawieszenia Elżbiety Jakubiak. – Mam nadzieję, że w tej sprawie wszelkie wątpliwości, jakie się pojawiły, zostaną szybko wyjaśnione – powiedział Girzyński w rozmowie z TVN24.

Mówił dalej, że uważa tę decyzję za błędną. – Dzisiejsza decyzja jest błędna i szkodliwa dla PiS – mówił. – To na pewno nie pomaga w realizacji naszego celu strategicznego, jakim jest jak najszybszy powrót do władzy i odsunięcie Platformy Obywatelskiej – oceniał.

Girzyński bardzo ostro zaatakował PO, tak jakby chciał zrównoważyć swoje słowa poparcia dla Elżbiety Jakubiak. – Platforma Obywatelska jest rakiem polskiej polityki, którą jak najszybciej trzeba uzdrowić, a dokonać tego może tylko silne Prawo i Sprawiedliwość – powiedział. Dalej kontynuował, że odsunąć Platformę od władzy łatwiej będzie tylko z Elżbietą Jakubiak. – Tam, gdzie była Ela Jakubiak, tam był uśmiechnięty Jarosław Kaczyński i tam był sukces – mówił Girzyński.

Joanna Kluzik-Rostkowska

Joanna Kluzik-Rostkowska w „Faktach po Faktach” w TVN24 powiedziała, że jeśli okaże się, iż Elżbieta Jakubiak została zawieszona w prawach członkach PiS za porażkę wyborczą, to nie wyklucza wystąpienia z partii. – Jestem gotowa ponieść odpowiedzialność. Czuję się lojalna wobec Elżbiety Jakubiak – podkreśliła posłanka.

– Jestem odpowiedzialna za kampanię, za skompletowanie sztabu. Jeśli ma ponieść karę za to, że ciężko pracowała w sztabem to ja również jej oczekuję – dodała Kluzik-Rostkowska.

Paweł Poncyljusz

Paweł Poncyljusz również może być na celowniku prezesa PiS. Jego dość odważne wypowiedzi mogą narazić go na podobną karę, jaka spotkała Elżbietę Jakubiak. W jednej z rozmów radiowych stwierdził m.in.: „Z tą retoryką PiS wiecznie będzie siedziało w ławach opozycyjnych”. – Wolałbym takiego Jarosława jak w kampanii wyborczej. Chciałbym, żeby w PiS wróciła retoryka z kampanii. Wielu kolegów się ze mną zgadza. Prezes musi we wrześniu, może w październiku zdecydować, co dalej powinno być. Ja nie chcę go jednak namawiać do odejścia – dodał poseł PiS.

– Paweł Poncyljusz i Joanna Kluzik- Rostkowska są potrzebni w polskiej polityce – powiedział w „Kontrwywiadzie RMF FM” marszałek sejmu Grzegorz Schetyna. Na pytanie, czy widziałby ich w PO, marszałek odpowiedział, że to jest kwestia ich decyzji.

Kluzik-Rostkowska i Poncyljusz są wymieniani jako czołowi przedstawiciele liberalnej frakcji w PiS, która jest niezadowolona ze strategii, którą po wyborach prezydenckich wybrało kierownictwo partii. W związku z tym – według medialnych doniesień – znajdują się „na dywaniku” kierownictwa partii.

Więcej: wp.pl