CBOS: 47 proc. Polaków pozytywnie o pracy prezydenta

0
1289
views

Działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego pozytywnie ocenia 47 proc. Polaków; 17 proc. krytykuje ją – wynika z najnowszego sondażu CBOS. O tym, że Sejm pracuje dobrze przekonanych jest 27 proc. badanych, 57 proc. jest przeciwnego zdania.

We wrześniu CBOS po raz pierwszy zapytał ankietowanych o ocenę działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego, po tym jak w sierpniu został zaprzysiężony na ten urząd. Jego działalność nie była oceniana, gdy wykonywał obowiązki głowy państwa, po tym jak w kwietniu w katastrofie smoleńskiej zginął Lech Kaczyński.

Jak zauważa CBOS, z działalności prezydenta są zadowolone przede wszystkim osoby, które na niego głosowały, a najbardziej krytyczni są wyborcy Jarosława Kaczyńskiego.

Pozytywnie ocenia działalność Komorowskiego 72 proc. jego wyborców z II tury wyborów prezydenckich, natomiast 2 proc. jest nią rozczarowana. Elektorat Jarosława Kaczyńskiego z tych wyborów w 17 proc. wypowiada się dobrze o pracy prezydenta; 37 proc. ocenia tę działalność krytycznie.

We wrześniu 27 proc. Polaków (bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem) dobrze oceniło pracę posłów, 57 proc. miało o niej negatywną opinię (o jeden punkt procentowy więcej niż w sierpniu), 16 proc. nie miało zdania na ten temat.

Pracę Senatu dobrze oceniło 29 proc. badanych przez CBOS (o trzy punkty procentowe mniej niż w sierpniu), 44 proc. miało złą opinię o izbie wyższej (o trzy punkty procentowe więcej niż w sierpniu), 26 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Władze samorządowe są dobrze oceniane przez 68 proc. badanych, a źle – przez 25 proc. Opinie pozytywne o działalności władz lokalnych nie zmieniły się w ciągu ostatniego miesiąca; o trzy punkty procentowe wzrosła liczba osób, które oceniają je negatywnie.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 2-8 września na 1014-osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)