Nowy krzyż stanął przed Pałacem Prezydenckim

0
1347
views

Dwuipółmetrowy krucyfiks, wykonany przez ludowego artystę, przyniosło przed Pałac Prezydencki w Warszawie kilkadziesiąt osób zrzeszonych w Społecznej Inicjatywie Obrońców Krzyża.

Jak powiedział Włodzimierz Kaczanow, jeden z organizujących przedsięwzięcie, pozostaną przed Pałacem do godz. 22.30. W ten sposób chcą dać wyraz swemu pragnieniu przywrócenia na dawne miejsce krzyża, który jest obecnie w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

Dwuipółmetrowy krzyż z lipowego drewna wykonał ludowy artysta z Lubelszczyzny. Został poświęcony przez księdza Stanisława Małkowskiego. Wieczorem zebrani na Krakowskim Przedmieściu przynieśli ze sobą nagłośnienie; modlili się i śpiewali pieśni. Przed przyniesionym krzyżem ustawili kilkadziesiąt zniczy.

Przyglądała się temu kilkunastoosobowa grupka młodych ludzi – do żadnych incydentów nie doszło. Przechodnie reagowali obojętnie. W pogotowiu pozostawało kilkunastu funkcjonariuszy policji i straży miejskiej.

Jak mówił Kaczanow, 11 listopada krzyż ma zostać zabrany na łódź motorową i Wisłą popłynie do Gdańska. Miniatury tego krzyża, z napisami „Wytrwamy” i „Polsko, obudź się” mają zostać rozdane parafiom, które wyraziły zainteresowanie inicjatywą. Według niego, jest ponad sto takich parafii.

– Do Gdańska chcemy dotrzeć na 13 grudnia – rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Gdańsk był kolebką wolności i chcemy przypomnieć ludziom, że krzyż pomaga w odzyskaniu wolności w pełnym jej wymiarze – wyjaśniał. Przyznał, że rejs łodzią po Wiśle na przełomie listopada i grudnia to „wyzwanie dla twardzieli”, ale zapewnił, że podołają.

Jak zapewnił, zarówno krzyże, jak i rejs Wisłą sfinansowali fundatorzy prywatni – kilka osób zrzeszonych w Społecznej Inicjatywie Obrońców Krzyża. – Ani kościół, ani PiS, ani Platforma, ani PSL, ani SLD – powiedział.

(bart)
PAP