Dopalacze zakazane. Prezydent podpisał ustawę

0
1098
views

Za handel dopalaczami będzie można nałożyć nawet milion złotych kary. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę mimo wątpliwości, czy jest ona zgodna z konstytucją. Zapowiada, że może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o jej zbadanie.

Ustawa zakłada karanie w przypadku stwierdzenia wytwarzania lub wprowadzania do obrotu środka zastępczego lub produktu, co do którego zachodzi podejrzenie, że jest środkiem zastępczym.

Przewiduje, że w Polsce nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jako środki odurzające czy psychotropowe. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt jest groźny dla zdrowia lub życia, inspektor sanitarny będzie miał możliwość wstrzymania jego produkcji i sprzedaży na okres 18 miesięcy. W tym czasie środek zostanie poddany badaniom. Inspektor będzie mógł także zamknąć sklep na trzy miesiące.

Za złamanie zakazu wydanego przez Inspektora byłaby nakładana kara w wysokości od 20 tysięcy do miliona złotych. Niezależnie od grzywny grozi też więzienie od pół roku do ośmiu lat.

Komorowski podkreślił, że ustawa o dopalaczach przeszła szybką ścieżkę legislacyjną, bo taka była potrzeba chwili.