Premier: GPW symbolem wolności, polskiej gospodarki

0
1289
views

Giełda Papierów Wartościowych w dniu jej prywatyzacji jest symbolem wolności, polskiej dumy i gospodarki – powiedział we wtorek premier Donald Tusk podczas debiutu akcji warszawskiej GPW na giełdzie.

Według szefa rządu, GPW będzie „coraz istotniejszym” centrum finansowym w regionie.

„Dzisiaj giełda w dniu jej prywatyzacji jest symbolem wolnej decyzji ludzi, ale także symbolem polskiej dumy i gospodarki, która przez te 20 lat zrobiła tyle kroków naprzód, ile właśnie giełda” – powiedział premier.

Dodał, że giełda stała się w nowoczesnej Polce symbolem wolności, a nie jak chcieli ideolodzy poprzedniej epoki – symbolem wyzysku.

Tusk podkreślił, że wiele miesięcy temu podjęto bardzo ważną decyzję. „Giełda warszawska pozostanie nadal giełdą warszawską. (…) wielu Polaków stanie się współwłaścicielami giełdy i za tą decyzją idą także nasze przekonania i nasza wiara, że giełda będzie coraz istotniejszym centrum finansowym w skali regionalnej” – zaznaczył.

Szef rządu przyznał, że ponad 20 lat temu niewiele osób w Polsce wierzyło, że taka instytucja jak giełda w ogóle powstanie. „Wśród tych osób, które wierzyły, że w Polsce powstanie wolny rynek, a wraz z nim instytucje charakterystyczne dla gospodarki kapitalistycznej (…) niewiele wiedziało, o co chodzi z tą giełdą. Ja zaliczałem się do tej grupy ludzi, którzy wierzyli, że to jest potrzebne, ale nie mieli kompletnie pojęcia, o co chodzi” – powiedział premier.

Tusk przypomniał, że w 1991 r., pierwszego dnia notowań na GPW, obroty sięgnęły „gigantycznej” kwoty 2 tys. dol., a spółek było pięć.

„Wczoraj, jeśli dobrze pamiętam (…), osiągnęliśmy 600 mln dolarów obrotu. To pokazuje, jak ważną instytucją okazała się giełda i jak genialnym i prostym pomysłem na życie ludzi, krajów, narodów, przedsiębiorstw jest wolny rynek, konkurencja i instytucje, które wyznaczają najwyższe standardy” – podsumował premier.

Więcej: PAP