Maska twardziela

0
1586
views

Mężczyzna – twardziel czy wrażliwiec? – Nie ma takiego pytania. Pod powłoką twardziela najczęściej kryje się wrażliwiec – mówi Joanna Dobrowolska.

Dlaczego ta druga strona jest ukrywana? Dużą rolę w takim wizerunku mężczyzny odgrywają media masowe. To one narzucają maskę silnego, niewzruszonego wojownika.

Film „Maska twardziela” Sutha Jhally’ego (reżyseria), Jacksona Katza i Jeremy’ego Earpa (scenariusz) jest doskonałym dokumentem na temat kryzysu męskości spowodowanego w dużej mierze przez media. To one kreują nasze poglądy. To one kształtują nasze myślenie. To co widzimy na ekranie bardzo często bezpośrednio przekłada się na życie.

W dzisiejszych czasach obserwujemy olbrzymi wzrost agresji, również wśród mężczyzn. Wzorzec męskości czerpią oni z filmów gangsterskich, w których panowie niewiele o sobie mówią, są zamknięci i chłodni. Przyjęło się również, że mężczyźnie nie wolno okazywać uczuć, ponieważ świadczy to o ich słabości.

Mężczyźni często próbują zdobyć szacunek otoczenia swoja masą i fizyczną siłą. W ten sposób stają się poważanymi ludźmi, z którymi środowisko się liczy. Jednocześnie pojawia się zjawisko pogardzania i szydzenia z kobiet. Jest to reakcja na feminizm. Mężczyźni boją się utraty swojej pozycji twardziela i stają się teraz agresywni również w stosunku do kobiet.

Często mówi się, że pod maską twardziela kryje się wrażliwy człowiek. Media kreują wizerunek silnego mężczyzny, który właściwie nie ma słabości. Takich reprezentantów „brzydkiej płci” oczekuje świat. Media zmuszają ich do ukrywania swojej prawdziwej osobowości, wręcz budują most do rozdwojenia jaźni.

-Prawdziwy mężczyzna to osoba, która potrafi zadbać o najbliższych. To człowiek, który ma pasje i potrafi znaleźć na nią czas. Zna się na przeróżnych rzeczach, na które przeważnie wpadają kobiety i które same tego nie potrafią zrobić – mówi Hubert Walczak. Dziś, taka szczera, głośno wypowiedziana opinia jest rzadko spotykana. Jednak powoli w mediach pokazywane są również takie wzorce jak np. Mark McGwire – amerykański sportowiec, wzór silnego mężczyzny. A jednak taki twardziel jak on – płakał na konferencji prasowej, na której ogłaszał, że poświęca milion dolarów rocznie na program, który pomaga wykorzystywanym seksualnie dzieciom.

-Czy istnieje ideał mężczyzny? Taki, którego strój jest nienaganny? Taki, który pomaga kobiecie chociażby w podaniu płaszcza? Zapyta czy nie ponieść tej ciężkiej siatki? Inteligent z młotkiem? Skarb i zjawisko? – pyta Joanna Dobrowolska. Nie wszystko co widzimy w telewizji jest niepodważalną prawdą. Wpojona przez media wizja zarówno mężczyzny jak i kobiety może być daleka od realiów, a ukrywanie swojej osobowości, by dorównać wizerunkom filmowym – niepotrzebne. Ważne by zdjąć maskę i być takim, jakim się jest naprawdę.

Polecam dokument „Maska twardziela” – jest to bardzo rzetelny dokument, który szczegółowo analizuje problem wizerunku mężczyzny w mediach.

ZielonyDziennik.pl, Dagmara Olesińska