Wszystko zależy od ludzi

0
1330
views

Polska wieś zmienia się i różnicuje. Oto przykład wsi Kamienica w gminie Wągrowiec. Do niedawna jedna z najbiedniejszych i najsłabszych w gminie. Po zlikwidowaniu PGR-ów życie tu zamarło.

Pozbawieni pracy mieszkańcy stracili nadzieję na poprawę jakości życia.

Wieś ma jeden atut: leży nad dużym i pięknym Jeziorem Kaliszańskim, którego dodatkowym walorem jest dobra tzw. wietrzność, umożliwiająca żeglowanie i uprawianie windsurfingu. I właśnie to położenie natchnęło włodarzy gminy pomysłem na ożywienie i aktywizację tej popegeerowskiej miejscowości.

Projekt uzyskał oficjalny tytuł: „Budowa parkingu i dojścia do jeziora we wsi Kamienica”, a jego realizacja rozpoczęła się w pierwszych dniach stycznia 2006 r. Całkowity koszt inwestycji wyliczono na ponad 687 tys. zł, zaś dofinansowanie, jakie gmina otrzymała w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego, wyniosło blisko 326 tys. zł. Budowa parkingu i dojścia do jeziora ukończona została we wrześniu 2006 r. i od tej pory zaczęło się we wsi nowe życie.

Okoliczne stodoły zapełniły się – za pewną opłatą – tym sprzętem. Zaroiły się od turystów dwa okoliczne ośrodki rekreacyjne – trzeba było w nich zwiększyć zatrudnienie. Mieszkańcy otwierają kafejki, kameralne jadłodajnie.

Największym sukcesem jest „rozruszanie” wsi, umożliwienie jej mieszkańcom uzyskiwania dochodów, zachęcenie ich do kreowania własnej przyszłości, zatrzymanie na miejscu młodych ludzi, którzy uznają, że szczęście można znaleźć właśnie tutaj.

ZOFIA KOBIELSKA

Eurogospodarka

reklama