Taniec jak lekarstwo!

0
1353
views

Brak Ci pewności siebie? Lubisz muzykę, a może czujesz się zagubiony i pozbawiony sensu życia? Być może doskonałą propozycją jest dla ciebie taniec.

Taniec to jedna z najbardziej naturalnych form ludzkiej aktywności. Towarzyszy ważnym momentom w życiu każdego z nas, staje się oprawą ważnych uroczystości, albo po prostu pozwala na dobrą zabawę. Może też być wyrafinowaną formą wyrazu artystycznego, która umożliwia subtelne zetknięcie się ze sferą niedostępną w codziennym życiu. Tańcząc wkraczamy bowiem w niemożliwy do opisania świat. Po prostu – aby zrozumieć taniec, to trzeba poczuć go na własnej skórze. Bo każdy taniec to inne emocje. Poddaj się nim i zacznij czuć więcej, to naprawdę działa!
Naprawdę trudno zliczyć korzyści, jakie niesie za sobą taniec. Jedną z nich jest to, że ułatwia zawieranie nowych znajomości i nawiązywanie kontaktów. Taniec zbliża ludzi, uczy współdziałania i sprawia, że relacje między ludźmi są bardziej poprawne. Taniec wyzwala sympatię i życzliwość.
Jak dowodzą psychologowie, psychoterapia tańcem przynosi niezwykłe rezultaty. W tańcu bowiem możemy opowiedzieć nawet najtrudniejsza historię. Tak bolesną, fascynującą czy intymną, że nie da się jej wyrazić słowami.
Tańcz, aby wyrazić to, co czujesz
Zacznij tańczyć i zapomnij o wszystkich swoich bolączkach i niepowodzeniach! Taniec w niezwykle naturalny sposób koi, podnosi na duchu i pozwala wyzbyć się myśli depresyjnych i agresji. Tańcząc, zapominasz o szarości otaczającego świata. Nie koncentrujesz się na tym co złe, a dostrzegasz jasne strony życia. Regenerujesz swój organizm i odzyskujesz chęć do życia.
– Obecnie taniec kojarzy nam się głównie z rozrywką, ale w czasach plemiennych służył przezwyciężeniu lęku – mówi Zuzanna Pędzich, terapeutka tańcem i ruchem, współzałożycielka Instytutu Psychoterapii Tańcem i Ruchem, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii. – Człowiek tworzył rytuały taneczne, które pozwalały odwołać się do czegoś znajomego, powtarzalnego. Taniec pełnił też funkcję oczyszczającą.
Niewątpliwie, dzięki tańcowi można poprawić również swoją sylwetkę. Taneczne popołudnia i wieczory dają wiele satysfakcji i radości. Dla wielu osób są o wiele przyjemniejsze niż inne formy aktywności fizycznej. Tańcząc, zmuszasz swoje ciało do normowania oddechu, odpowiedniego napięcia mięśni i poruszania się z gracją, dzięki czemu Twoje ruchy stają się wysublimowane.
Taniec ma niewątpliwy wpływ na ćwiczenie koordynacji i kondycji – musisz przecież wykonać odpowiednie figury, i to w odpowiednim tempie! Podczas czynności tańca organizm uwalnia też endorfiny odpowiedzialne za poczucie szczęścia, dzięki czemu już w krótkim czasie czujesz się zupełnie lepiej. Taniec, a więc ruch, to poza wszystkim sposób na zachowanie młodości. Taki rodzaj aktywności też lekarze zalecają ludziom starszym. Co ważne – gdy jesteśmy na parkiecie i tańczymy, wtedy nic innego się nie liczy. Wszystkie problemy zostawiamy za drzwiami. Jest tylko taniec. Taniec, czyli własne „ja”.

www.ZielonyDziennik.pl, Emilia Szuper