Najnowocześniejsza kopalnia gazu w Polsce

0
904
views

Poręby Kupieńskie mają się czego cieszyć. Sanocki oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa uruchomił w poniedziałek kopalnię gazu ziemnego. Jak podaje rzeczniczka PGNiG, to najnowocześniejsza kopalnia w kraju.

Budowa rozpoczęła się w 2010 krakowska firma Control- Process SA.  „Kopalnia będzie eksploatowana przez 15 lat, a roczne wydobycie gazu ziemnego wyniesie 35 mln m sześc.”- informowała Joanna Zakrzewska, rzeczniczka PGNiG.
Inwestycja wyposażona jest najnowsze osiągnięcia techniki. Najnowsze instalacje technologiczne przeznaczone są do oddzielania wody zlożowej i osuszania gazu, oraz redukcji ciśnienia gazu. Oprócz tego w kompleksie znajduje się budynek techniczno- administracyjny i tłocznia metanolu.

Jak zaznaczyła rzeczniczka PGNiG, złoża gazu ziemnego znajdują się na głębokości 586 do 922 m. Tereny wydobycia to obszar centralnej części zapadliska przedkarpackiego, na północny-wschód od złoża gazu ziemnego Jasionka oraz na południe od złoża gazu ziemnego Lipnica-Dzikowiec.

Rok 2011 ma być rokiem inwestycji. W sanockim oddziale PGNiG zaplanowano oddanie do użytku jeszcze kilka kopalń gazu ziemnego. W bieżącym roku PGNiG planuje przeznaczyć na zagospodarowanie złóż 1,1 mld zł. Spółka przeznacza rocznie ok. 600-650 mln zł na poszukiwania i wydobycie krajowe.

www.ZielonyDziennik.pl, Emilia Szuper

Źródło: http://gielda.onet.pl/uruchomiono-kopalnie-gazu-ziemnego,18726,4101152,1,news-detal