Wyprzedzanie – manewr dla wybranych?

0
1058
views

Wyprzedzanie to jeden z trudniejszych i bardziej wymagających manewrów. Wystarczy chwila nieuwagi, brawura lub zła ocena sytuacji i groźny wypadek gotowy. Nieumiejętne wyprzedzanie w najlepszym razie zakończy się mandatem. Czy wyprzedzanie naprawdę jest tak niebezpieczne? A może to kierowcy mało co o nim wiedzą?

Kierowca, który ma zamiar przystąpić do wyprzedzania powinien wiedzieć, że prawo nakłada na niego szereg obowiązków – wszystko po to aby manewr nie zakończył się na przykład w rowie. – Ogólne przepisy dotyczące wyprzedzania zmotoryzowani mogą znaleźć w rozdziale 6 Kodeksu Drogowego – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkwo.pl. – Informacje zawarte w kodeksie przydadzą się nie tylko kursantom szkół jazdy, ale także bardziej doświadczonym kierowcom. Wiedzę z zakresu ruchu drogowego warto przecież odświeżać – radzi Florkowska.

Pewność, która da oszczędności

O czym przede wszystkim powinni pamiętać zmotoryzowani? Na pewno o włączeniu myślenia i to jeszcze przed przystąpieniem do wyprzedzania. Kierowcy muszą upewnić się, że mają dobrą widoczność oraz dostateczną ilość miejsca na wykonanie manewru. Dodatkowo powinni sprawdzić czy pojazd, który porusza się za nim sam nie rozpoczął wyprzedzania. Z szczególną uwagę trzeba poświęcić również samochodowi, który chcemy wyprzedzać: należy upewnić się czy nie zasygnalizował zmiany pasa ruchu, kierunku jazdy lub wyprzedzania. Za złamanie tych powinności grozi mandat opiewający na sumę 250 zł. Pojazd, który przystępuje do tego manewru powinien bezwzględnie zachować też bezpieczną odległość od samochodu, którego wyprzedza, jak i innych uczestników ruchu.

Z lewej strony, choć nie zawsze

W świetle prawa pojazd należy wyprzedzać z lewej strony. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pojazd szynowy można wyprzedzać tylko z prawej strony, chyba, że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej. Jeśli pojazd lub uczestnik ruchu sygnalizuje zamiar skrętu w lewo to także należy wyprzedzić go z jego prawej strony. Wyprzedzanie pojazdów z niewłaściwej strony może kosztować kierowcę 200 zł kary. Warto odnotować też, że osoba, która prowadzi pojazd wyprzedzany nie może zwiększać swojej prędkości – ani w trakcie trwania manewru ani tuż po jego zakończeniu. Za taki wybryk kierowcy grozi 350 zł. mandatu. Kierowcy powinni pamiętać, że generalnie nie dopuszcza się wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany. Wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach zagrożone jest 300 złotowym mandatem – nie mówiąc już o kwestiach bezpieczeństwa.

Kary za Niewłaściwe wyprzedzanie
 

Przewinienie

Mandat

Kierowca wyprzedza na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim

 

200 zł

Kierowca nie upewnił przed wyprzedzaniem, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu

 

 

 

250 zł

Kierowca wyprzedza w nieodpowiednim miejscu

 

300 zł

Kierowca pojazdu wyprzedzanego zwiększa prędkość

350 zł

 

Korkowo.pl