Internet dla wszystkich, 4 G już w kwietniu

0
1045
views

Już wkrótce w Polsce dostęp do Internetu będzie łatwiejszy, a Internet super szybki. Dania, Luksemburg i Belgia – mieszkańcy tych państw mają swobodny dostęp do Internetu na terenie całego kraju.

Gorzej jest w Rumunii – tam dostęp do wirtualnego świata ma tylko 65% mieszkańców. Komisja Europejska pragnie zagwarantować dostęp do Internetu wszystkim Europejczykom.

– We wrześniu ubiegłego roku został przyjęty bardziej konkretny pakiet ustaleń, który ma zachęcać państwa członkowskie do rozwijania szerokopasmowego Internetu. – mówi Zbigniew Gniatkowski z Komisji Europejskiej. – Plan jest taki, żeby w ciągu najbliższych 3 lat, do 2013 roku, wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej mieli dostęp do szerokopasmowego Internetu, a docelowo, do 2020 roku, aby wszyscy Europejczycy mieli dostęp do Internetu szerokopasmowego przynajmniej 30 mb/s.

Polska w statystykach nie wypada najgorzej, ale jest jeszcze dużo do zrobienia. Nadal nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju mają dostęp do Internetu. Kiedy będzie lepiej?

Piotr Dziubak z Urzędu Komunikacji Elektronicznej twierdzi, że już wkrótce:
– W tej chwili około 65 % gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego Internetu. Założenia strategiczne prezesa UKE są takie, że do 2015 roku każdy Polak będzie miał dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Od kilku lat prężnie rozwija się Internet bezprzewodowy oferowany przez operatorów telefonii komórkowej. Uwielbiają go szczególnie ci, którzy są ciągle w drodze. Internet taki poza swoją mobilnością ma jeden minus – nie jest super szybki i swoim zasięgiem nie pokrywa całego kraju. Na szczęście w tej kwestii wiele zmieni się już w kwietniu, wtedy bowiem całego ruszy sieć 4G. Jakie korzyści to przyniesie?

– To jest sieć oparta o technologię HSPA+, która umożliwia dużo szybsza transmisję danych – wyjaśnia. Bartosz Dobrzyński, dyrektor marketingu Play. – Ale to, co jest najważniejsze, to że ta sieć osiągnie 80 % pokrycia populacji w Polsce. Co jest bardzo dużym skokiem w stosunku do tego, co do tej pory mogliśmy w Polsce spotkać.

Uruchomienie sieci 4G jest możliwe dzięki nowym przekaźnikom, oraz wykorzystaniu tych już funkcjonujących:

– Udało się nam uruchomić tę technologię równocześnie, równolegle UMTS i GSM na tej samej częstotliwości – wyjaśnia Radosław Potera, dyrektor d.s. inwestycji Play. – W tak małym paśmie, którym dysponujemy, udało się obie te częstotliwości uruchomić. Mam 2 G i 4 G na jednej częstotliwości.

Dzięki Internetowi 4G Polska dołączy do niewielu krajów Unii Europejskiej zapewniających dostęp do szybkiego, bezprzewodowego Internetu.