Recykling się opłaca

0
1236
views

Już w najbliższą sobotę, 25 maja, Warszawa stanie się stolicą recyklingu. W parku Agrykola odbędzie się finał VIII Warszawskich Dni Recyklingu – wielka zbiórka śmieci, w ramach której będzie można otrzymać jedną z 20 tysięcy sadzonek kwiatów, ziół, drzew i krzewów.

Finał ósmej edycji pikniku ekologicznego – tak jak w poprzednich latach – rozpocznie się o godz. 10.00 na boisku bocznym w parku Agrykola. Sobotnie spotkanie poprzedziły dwie akcje dzielnicowe: 11 maja surowce wtórne wymieniali mieszkańcy Targówka, zaś tydzień później akcja odbyła się w Ursusie.

Podczas finału Warszawskich Dni Recyklingu warszawiacy wezmą udziału w ekologicznych konkursach, w których  zostaną  nagrodzeni drobnymi upominkami. W tym roku do rozdania czeka około 20 tysięcy roślin – kwiatów (m.in. pelargonie, begonie, niecierpki), ziół (m.in. bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek) oraz sadzonek drzew i krzewów (świerki, jodły, tuje, wierzby).

W zamian za makulaturę, szkło, tworzywa sztuczne, butelki PET, baterie, puszki aluminiowe, tonery, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny uczestnicy otrzymają kupony, za które następnie będzie można odebrać nagrodę. Dodatkowo na warszawiaków będą czekać ekologiczne torby na zakupy oraz inne ekologiczne gadżety i nagrody. Piknik będzie również okazją do poszerzenia wiedzy o nowych zasadach selektywnego zbierania odpadów, które będą obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.

Warszawskie Dni Recyklingu to akcja z powodzeniem realizowana od ośmiu lat przez stołeczne Biuro Ochrony Środowiska. Celem pikniku jest szerzenie zachowań przyjaznych środowisku oraz promowanie wśród warszawiaków recyklingu jako szansy na rozsądne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Idea Warszawskich Dni Recyklingu wpisuje się w założenia wieloletniego programu edukacji ekologicznej "Warszawa Stolicą Czystości", realizowanego w Warszawie od 2005 r.

Fot.fotolia.pl

Redakcja PL