Sprawdź, zanim podpiszesz weksel

0
1156
views

Weksel to nadal jeden z najpopularniejszych rodzajów zabezpieczenia. Podpisują go nie tylko przedsiębiorcy, ale także zwykłe osoby fizyczne, które np. biorą kredyt w banku.

Na ile realnym zabezpieczeniem jest weksel? To już zależy od wypłacalności dłużnika. Jeśli jednak kiedykolwiek masz złożyć podpis na wekslu, koniecznie sprawdź, jakie będą tego konsekwencje – chyba że wiesz, czym się różni honorant od avalisty…

Co daje wierzycielowi posiadanie weksla? Weksel tak na prawdę służy ułatwieniu wierzycielowi dochodzenia jego praw. Dzięki niemu może sprawę skierować do sądu w trybie postępowania nakazowego, co umożliwia uniknięcie rozprawy sądowej – dochodzenie roszczenia powinno być więc zdecydowanie krótsze i tańsze (wierzyciel płaci tylko jedną czwartą wpisu).

Niezależnie od tego, czy weksel wystawiasz, czy otrzymujesz, musisz wiedzieć, że związane z nim zasady prawne są bardzo sformalizowane i jeśli ich nie znasz, to podpisując lub biorąc od kogoś weksel, możesz narazić się na duże straty.

Więcej na: www.Eurogospodarka.pl