Komunikacja miejska – to się wszystkim opłaca!

0
1212
views

Martwią cię wzrastające ceny paliw? Tracisz coraz więcej czasu w ulicznych korkach? Zadajesz sobie pytanie: „Jak oszczędzić paliwo, pieniądze i czas”? My znamy na nie odpowiedź – wystarczy zacząć korzystać z komunikacji miejskiej.

Dobrą okazją i zachętą do przesiadki do transportu publicznego jest rozpoczęty Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską, aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych sposobów podróżowania – jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej i chodzenia. W czasie jego trwania europejskie miasta promują inwestycje sprzyjające rowerzystom i pieszym, a także poprawiające funkcjonowanie transportu miejskiego.

W gronie tych miast jest także i Warszawa, która przekonuje mieszkańców, że nawet drobna zmiana codziennych komunikacyjnych nawyków może przynieść ogromne korzyści.

Wystarczy np. przesiąść się z samochodu na rower, by „złapać” formę, a co za tym idzie także dobre samopoczucie i przyczynić się wprost do ograniczenia ilości spalin w powietrzu. Zachęcamy również do wyboru środków komunikacji miejskiej, która jest bardziej przyjazna dla środowiska. Samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę. Autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km. Komunikacja szynowa nie emituje dwutlenku węgla w ogóle. Dzięki komunikacji miejskiej, która porusza się często w wydzielonych korytarzach (wydzielone torowiska, buspasy) można oszczędzić także czas.

Punktem kulminacyjnym ETZT będzie Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września, który będzie doskonałą okazją i zachętą do przesiadki z samochodu do transportu publicznego. Tego dnia, zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, korzystanie z komunikacji miejskiej będzie bezpłatne. Bez biletu będzie można podróżować np. autobusami dziennymi i nocnymi (po obszarze pierwszej i drugiej strefy biletowej), tramwajami, metrem i pociągami SKM. A także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej (w ramach Wspólnego Biletu).

Samochód można natomiast zostawić na jednym z 12 czynnych parkingów „Parkuj i Jedź”, które dysponują ponad 4 tys. miejsc parkingowych. Parkingi są czynne przez 7 dni w tygodniu w godz. 4.30 – 2.30. Po zostawieniu samochodu na parkingu można skorzystać z komunikacji szynowej, którą do centrum Warszawy dojedzie się szybko i wygodnie. Nie trzeba marnować go na stanie w korkach.

Oszczędza się też pieniądze. W Europejskim Dniu bez Samochodu z parkingów można korzystać bezpłatnie. Ale w trakcie każdego innego dnia korzystanie z nich jest także bardzo tanie. Wszyscy posiadacze biletów dobowych, 3-dniowych, 30- lub 90-dniowych mogą z parkingów korzystać bez dodatkowych opłat. Bilet dobowy ważny w pierwszej strefie kosztuje tylko 15 zł. Koszt całodziennego parkowania w płatnej strefie to prawie 26 zł. Bilet 30-dniowy kosztuje zaś tyle co ok. 15 litrów paliwa.