Unieważnienie umowy kredytowej w euro

0
1548
views

Kredyty frankowe nie były jedynymi umowami kredytowymi zawieranymi w obcej walucie. Nie były też jedynymi, w których znalazły się niedozwolone klauzule. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku zawierania umów kredytowych w euro, które były najbardziej popularne zaraz po umowach frankowych. W związku z wciąż rosnącym kursem euro takie kredyty zaczynają przykuwać coraz większą uwagę. Klienci banków, którzy zdecydowali się na kredyt w europejskiej walucie, zaczynają uważniej przyglądać się swoim umowom. Okazuje się, że wiele z nich może spełniać warunki unieważnienia kredytu przez sąd.

Podstawa unieważnienia kredytu frankowego

Obowiązkiem banku jest takie przedstawienie przeliczeń kursów w umowie kredytowej, aby był on jasny i zrozumiały dla klienta nie tylko pod względem językowym, ale by był on świadomy konsekwencji zmian kursów walut i co to dla niego oznacza. Odesłanie klienta do własnej (bankowej) tabeli kursów jest tutaj niedozwolone. Niedozwolone jest również jednostronne ustalanie kursu przez jedną ze stron kredytu. Dlatego właśnie zastosowanie przez banki takiej klauzuli może być podstawą do unieważnienia przez sąd umowy kredytowej.

 

Na jakiej podstawie unieważniać kredyt w euro

Podstawą unieważnienia kredytu w euro jest zastosowanie przez bank nieuczciwych zapisów w umowie kredytowej, na podstawie których bank nalicza należność kredytobiorcy według najmniej korzystnego dla niego scenariusza. Taki zapis, nie zawsze zrozumiały dla kredytobiorcy staje się podstawą ubiegania się o swoje prawa przed sądem, który może umowę kredytową unieważnić.  W umowie kredytowej może znaleźć się więcej punktów, które uznane zostaną za abuzywne, działające na niekorzyść klienta. Bank sporządzając umowę nie powinien wykorzystywać swojej pozycji wobec kredytobiorcy, niestety takie przypadki nierzadko mają miejsce. Zadaniem sądu staje się tutaj sprawdzenie, czy po usunięciu klauzuli abuzywnej umowa nadal może obowiązywać – w przeciwnym wypadku zostaje unieważniona. Aby móc ubiegać się sądownie o nieważność umowy kredytu w euro, trzeba dokładnie taką umowę przeanalizować. Doświadczona kancelaria prawna może określić czy umowa zawiera klauzule niedozwolone czy też nie.

Artykuł sponsorowany