Czy akumulatory litowe są bezpieczne?

0
924
views
Car battery recycling. Green energy. Background from accumulators. 3d

Rosnąca popularność baterii litowo-jonowych sprawia, że zaczęto się zastanawiać nad bezpieczeństwem ich użytkowania oraz ochroną środowiska związaną z ich produkcją i utylizacją. Magazynowanie energii zawsze wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej w ogniwach litowo-jonowych zostało one jednak zminimalizowane.

Baterie litowe w przemyśle

Wynalezienie tego rodzaju ogniw mocno odbiło się zarówno na branży produkcyjnej, jak i motoryzacyjnej oraz każdej innej, w której istotne jest efektywne wykorzystanie energii, a także podtrzymanie działania urządzeń w przypadku jej nagłego braku.

Akumulatory litowe są dziś standardem, jeśli chodzi o rozwiązania dla różnych dziedzin gospodarki. Więcej na temat ich budowy oraz działania możesz przeczytać tutaj: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowe-li/.

Znaczne zwiększenie wydajności akumulatorów, wyeliminowanie płynnego czynnika wewnętrznego oraz lżejsza, zwarta konstrukcja sprawiły, że baterie litowe i litowo-jonowe sprawdzają się jako rozwiązania bezobsługowe oraz mało awaryjne, a więc z założenia bezpieczne.

Wydajność a bezpieczeństwo

Ogniwa litowe miały i nadal mają duży wpływ na branżę energetyczną w zakresie przechowywania wyprodukowanej energii. Wróćmy zatem do kwestii bezpieczeństwa. Czy faktycznie akumulatory litowe są tak bezpieczne, jak mówią producenci?

Zdolność do magazynowania dużej ilości energii przy niewielkich rozmiarach to jedna z zalet baterii litowych. Niesie ona ze sobą również ryzyko, szczególnie związane z przegrzaniem i wystąpieniem pożaru. Oczywiście sytuacje tego typu zdarzają się ekstremalnie rzadko, jednak są możliwe.

Duży wpływ na bezpieczeństwo ma starzenie się akumulatorów. Im starsza i bardziej wyeksploatowana bateria, tym większa jest groźba wystąpienia zwarcia. Równie istotnym czynnikiem jest wystawienie ogniw na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Nigdy nie należy wystawiać akumulatora na słońce i wysoką temperaturę. Może ona wywołać reakcję egzotermiczną, która kończy się pożarem, a nawet niewielkim wybuchem.

Pod żadnym pozorem nie narażaj też ogniw na działanie cieczy, które przewodzą prąd elektryczny – głównie takie zagrożenie dotyczy przypadkowego kontaktu z wodą. Ryzyko porażenia jest wtedy ogromne.

Używaj akumulatorów litowych zgodnie z ich przeznaczeniem

Ogniwa litowe i litowo-jonowe są wydajne, tanie i bezobsługowe. Muszą być jednak użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem oraz chronione przed działaniem warunków atmosferycznych. Przy zachowaniu tych zasad i regularnym wymienianiu zużytych akumulatorów na nowe zyskujesz nie tylko pełnię ich wydajności, lecz także bezpieczeństwo.

Szukasz profesjonalnych ogniw litowych i litowo-jonowych? Potrzebujesz źródła zasilania do swoich urządzeń? Skorzystaj z oferty WAMTECHNIK. Na stronie https://wamtechnik.pl/ uzyskasz fachową pomoc, wsparcie techniczne oraz kompleksowe doradztwo. Nie czekaj!

Może Cię również zainteresować: Gdzie wykorzystuje się akumulatory bezobsługowe?

Artykuł sponsorowany