Naprawa smartfonu – dlaczego nie powinno się samodzielnie wymieniać uszkodzonej części?

0
915
views

Wraz z intensywnym postępem technologicznym i rosnącą konkurencją na rynku smartfonów, producenci mobilnych urządzeń zaczęli dokładać jeszcze większych starań, aby oferowane przez nich produkty cechowały się nie tylko wysoką jakością, ale również wytrzymałością i trwałością. Niestety nie ma telefonów niezniszczalnych i każdy z nich może ulec uszkodzeniu – czy to w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy też intensywnej, wieloletniej eksploatacji. Koszty kupna nowego modelu wiążą się z dużymi wydatkami, dlatego też wiele osób decyduje się na wymianę niesprawnego podzespołu w profesjonalnym serwisie GSM. Niektórzy z nich, chcąc oszczędzić nieco pieniędzy, podejmują próbę naprawy na własną rękę – wyjaśniamy, dlaczego samodzielna naprawa nie jest dobrym pomysłem oraz jakie mogą być jej konsekwencje.

Brak odpowiednich narzędzi, wiedzy i doświadczenia

Współczesne smartfony to urządzenia o skomplikowanej budowie. W przeciwieństwie do modeli sprzed 10 lat, każda część jest ze sobą solidnie zespolona, czy to śrubkami, klejem czy też złączami. Wymiana takich podzespołów, jak np. bateria czy wyświetlacz jest niemożliwa do przeprowadzenia bez odpowiedniego sprzętu. Należy użyć dedykowanych urządzeń i narzędzi – właściwych śrubokrętów, wkrętaków, otwieraków, a niekiedy także lutownicy, preheatera czy przyssawki. Konieczne jest również posiadanie wiedzy na temat lokalizacji poszczególnych komponentów w danym modelu telefonu, ich konstrukcji oraz tego, jak się z nimi obchodzić. Ponadto w trakcie usuwania usterki należy zachować ogromną precyzję, gdyż w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia innego segmentu. Samodzielną wymianę dodatkowo utrudnia fakt, iż każdy producent stosuje inne rozwiązania w wypuszczanych przez siebie modelach, dlatego też nie da się stworzyć jednego, uniwersalnego, a jednocześnie kompletnego przewodnika naprawy.

Nieznajomość rynku części serwisowych

Na rynku dostępnych jest mnóstwo podzespołów dedykowanych do przeróżnych modeli telefonów. Niestety wiele z nich pochodzi z niepewnego źródła, wykazuje nieodpowiednie parametry czy też nie zapewnia kompatybilności z posiadanym urządzeniem. W przypadku próby samodzielnej naprawy przez osoby niedoświadczone, weryfikacja, czy zamówione komponenty to oryginalne części serwisowe do smartfonów jest praktycznie niemożliwa. Z tego powodu znacznie wzrasta ryzyko zakupu niesprawnego produktu, a w konsekwencji – utraty pieniędzy. Profesjonalny serwisant dobrze wie, na co zwracać uwagę przy wyborze podzespołu, w który warto zainwestować. Jeżeli prowadzisz punkt GSM lub masz doświadczenie w naprawie telefonów, wysokiej jakości części – zarówno oryginalne, jak i zamienniki, znajdziesz w hurtowni GSMOK!

Konsekwencje nieprawidłowo przeprowadzonej naprawy

Warto pamiętać, że nieprawidłowo przeprowadzona wymiana wiąże się z licznymi negatywnymi konsekwencjami. Źle dobrany podzespół nie przywróci sprawności zepsutemu smartfonowi, który będzie działał znacznie gorzej lub nawet wcale. Brak odpowiednich narzędzi lub ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do uszkodzenia innych delikatnych części i skutkować stratą pieniędzy oraz gwarancji na urządzenie. Ponadto brak doświadczenia w naprawie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby podejmującej się samodzielnej wymiany. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby w przypadku wystąpienia usterki, smartfon oddać w ręce profesjonalnego serwisanta.

Artykuł sponsorowany