Land Cruisery sprawdziły się na Dakarze

0
1307
views

W relacjach z Rajdu Dakar widzieliśmy głównie specjalnie przygotowane pojazdy, które nie miały wiele wspólnego z autami, które jeżdżą po drogach.

Ale Dakar to także klasa T2, w której konkurują seryjne pojazdy z ograniczonymi modyfikacjami. To właśnie w tej klasie Toyota może pochwalić się wielkim sukcesem: W grupie T2 Dakaru 2011 dominowały Land Cruisery, a załoga Mitsuhashi/Guehennec została sklasyfikowana na 12. miejscu w generalce rajdu, co jest najlepszym wynikiem uzyskanym kiedykolwiek przez załogi grupy T2.

Pojazdy startujące w Dakarze dzielone są na klasy:
– T1 – klasa konstruktorów. Samochody konstruowane od podstaw specjalnie na potrzeby rajdu.
– T2 – samochody bazujące na seryjnych modelach. Zakres modyfikacji możliwych do przeprowadzenia jest ściśle określony regulaminem.

Klasyfikacja T2 w Rajdzie Dakar 2011:

Choć mniej widowiskowa, klasa T2 jest czymś, co można nazwać prawdziwym ściganiem (chociaż dla kierowców z T1 Dakar również jest bardzo wyczerpującym i trudnym rajdem). Tutaj ważne są przede wszystkim umiejętności kierowcy oraz niezawodność seryjnego pojazdu, reszta schodzi na drugi plan. Nie znajdziemy tu SUV-ów, które tylko przypominają terenowe auta, a często nie są w stanie pokonać nawet mało wymagających przeszkód.

www.zielonydziennik.carfocus.pl