Zakochać się w życiu

0
1239
views

Czy mogło przytrafić Ci się coś równie fascynującego, nieprawdopodobnie zaskakującego i bardziej nieprzewidywalnego niż życie?

Żyjesz każdego dnia, w pośpiechu kochasz, sprzątasz, robisz zakupy, rozwijasz swoje umiejętności.

Ale czy zdajesz sobie sprawę, iż gdyby nie życie, nie było by tej Twojej porannej kawy w ulubionej filiżance, szalonej przeprawy z kuchni do łazienki, podczas której jak maratończyk pokonujesz kolejne fazy codziennego biegu w poszukiwaniu szczotki do włosów czy kluczy od mieszkania? Świat by się nie zawalił, istniałby bez przekonania o Twoim bycie, nie byłoby tylko Ciebie. Czy to nie straszne, nie być, nie figurować w jakimkolwiek rejestrze, nie czuć, czegokolwiek chociażby? Straszne, i tak dla nas nieprawdopodobne, że zakochajmy się w życiu.
Bez pamięci, bez ograniczeń, bez opamiętania. Raz na zawsze, na zabój, na ślepo. Potraktujmy je jak od dawna wyczekiwaną, upragnioną miłość, jak ognistego kochanka, jak płomienny romans. Zaufajmy mu jak najwierniejszemu przyjacielowi, ofiarujmy mu wszelkie rozdarcia, sekrety i troski.
Gdyby nie Twoje życie nie byłoby ani lepiej ani gorzej, nie byłoby nawet „jakoś”, bo Ciebie by nie było. Zakochaj się więc w życiu raz na całe życie, zaskocz je swoją miłością, kochaj nawet darowane Ci przeciwności losu, które jako jedyne wzmacniają Twojego ducha i pozwalają przeć na przód, w nieznane. Doceniaj każdy ofiarowany Tobie dzień, nie wybrzydzaj przebierając w chwilach, jakbyś wygrzebywał groch z popiołu, bo to zbyt mozolna praca, nie dająca żadnych efektów, bierz po prostu każdy moment we własne dłonie.
Odpowiadaj uśmiechem na najmniejszą chociażby oznakę przychylności bliźniego, nie odsuwaj od siebie jego sympatii, bo ta chwila już do Ciebie nie powróci.
Podróżuj palcem po mapie, podróżuj po świecie, pływaj po morzach i oceanach, nie poddawaj się nawet gdy słabe wiatry spychają Cię do punktu wyjścia, przyjmij go za kolejny start, być może ten okaże się tym najbardziej sprzyjającym. Zachwycaj się z pozoru zwykłym, codziennym zachodem słońca, bo ten który wydarzył się wczoraj był jedyny i wyjątkowy, więcej już się nie powtórzy, ten sam przepis stosuj kolejnego dnia, bo znowu ten następny będzie tym pierwszym i jednocześnie ostatnim.
Łap jak najwięcej, każdym zmysłem, całym sobą. Złap zapach fiołka gwałtownie wypełniającego Twoje zachłanne nozdrza, dopadnij w locie nutkę Twojej ulubionej piosenki, zakoduj ją w zakamarkach pamięci i spróbuj za jakiś czas odtworzyć miły dźwięk, chwyć w usta dojrzałą malinę i usilnie poczuj jak ta intensywność rozchodzi się po całym ciele.

Życie to dar, nieosiągalny dla wszystkich, więc traktuj je z należytą mu godnością. Nie staraj się z nim ścigać bo i tak nie wygrasz, pozwól mu prowadzić, a zatańczycie w duecie. Nie wyprzedzaj życia, bo w spadku dostałeś tylko jedno, krok do przodu i darowizna przepada. W każdej chwili oczekuj nieoczekiwanego, tylko Twoje życie może Cię zaskoczyć.
Potraktuj je jak przygodę, niesamowitą podróż do wnętrza siebie.

www.ZielonyDziennki.pl, Ilona Opolska