Zdolność kredytowa w czasach wynajmu

8
1306
views

Wynajmujesz mieszkanie, które kupiłeś na kredyt? Chciałbyś wziąć kolejny, bo pobierany czynsz przewyższa ratę kredytu? Jeśli tak, to przeczytaj ten tekst, w którym specjaliści Comperia.pl wyjaśniają, jak to wpływa na twoją zdolność kredytową.

Już na wstępie pozbądźmy się złudzeń: zaciągnięty kredyt hipoteczny bardzo negatywnie wpływa na zdolność kredytową. Radzimy, aby przed ubieganiem się o pożyczkę zlikwidować karty kredytowe czy limit kredytowy w koncie – albowiem obniżają one twoje szanse na uzyskanie kredytu. A co dopiero kilkusettysięczny kredyt hipoteczny! Niestety, dla banków zobowiązania klientów to rzecz poważna, a każde dodatkowe obciążenie skutkuje zagrożeniem płynności finansowej kredytobiorcy. Co z tego, że raty są w pełni pokrywane z czynszu – wynajem mieszkania jako źródło dochodów nie jest pewne – w każdej chwili może wyschnąć
Na razie jednak bądźmy dobrej myśli – w końcu pobierany przez nas czynsz jest dodatkowym zarobkiem! Warto wliczyć go do całości dochodów, aby uzyskać lepsze wyniki podczas dokonywanej przez bank analizy naszej kondycji finansowej. Otrzymywanie comiesięcznego wynagrodzenia w postaci czynszu okazuje się przeciwwagą wobec obciążenia ratami uruchomionego już kredytu mieszkaniowego.
Czy wystarczy po prostu poinformować bank o dochodach z czynszu, albo wpisać je w odpowiedniej rubryce we wniosku? Otóż nie, nie ma tak łatwo. Bank oczekuje „twardych dowodów”, świadczących o tym, że czynsz jest stabilnym źródłem dochodu. Niektóre instytucje wymagają udokumentowania tego faktu w zeznaniu podatkowym, inne zaś przedstawienia odpowiednio długiej umowy najmu. Po prostu, czynsz ma dla zdolności kredytowej, podobny status jak premie za dobre wyniki w pracy – tylko te regularne są traktowane przez banki poważnie (Comperia donosiła o tym jakiś czas temu – http://www.comperia.pl/czy-premie-podwyzsza-zdolnosc-kredytowa.html).

Przykłady warunków, które trzeba spełnić, aby bank wziął czynsz pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej

zdolnosc-kredytowa-w-czasach-wynajmu-1

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Bardzo ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile będzie wynosić zdolność kredytowa.
Każdy bank wylicza ją w inny sposób, biorąc pod uwagę rozmaite
elementy. Generalnie, szacunkowa zdolność kredytowa przedstawia się tak,
jak w tabelce poniżej, aczkolwiek należy pamiętać, że są to wartości
przybliżone, i będą różnić się w zależności od kredytodawcy.

Przykładowa zdolność kredytowa dla kredytu w złotówkach

1 – osobowe gospodarstwo
domowe, brak kredytu odnawialnego w koncie, karty kredytowej itd.
Miesięczne wydatki – 1 800 zł. Dochód netto – 6 tys. zł. Okres
kredytowania – 30 lat.

zdolnosc-kredytowa-w-czasach-wynajmu-2

Dla ZD.pl www.Comperia.pl

 

Mikołaj Fidziński

comperia_logo

8 KOMENTARZE

 1. No właśnie i tak ludzie są robieni w…
  Spłacają komuś kredyt. Jak tu się nie cieszyć z takiego interesu?
  Płacą więcej niż rata kredytu. Gdzie tu logika?

 2. Wznajem to ostateczność a moim zdaniem strata czasu i pieniędzy, lepiej rozejżeć się za kredytem i spłacać swoje mieszkanko!

 3. Pytanie co sprawia że ludzie wynajmują? Bo otrzymanie kredytu i kupno mieszkania w rozsądnej cenie jest bardzo trudne.

 4. no z kredytem latwo nie jest szczegolnie jak mamy przez to wszystko sami przejsc, dobrze, ze teraz tyle biur doradczych na rynku zawsze mozna do nich podejsc i popytac o swoja zdolnosc i ewentulane mozliwosci

 5. Doradca to najlepsze rozwiązanie przynajmniej w jednym miejscu porównamy kilka ofert i pod okiem specjalisty wybierzemy najlepszą!

 6. Tylko, że doradcę możemy spotkać na każdym kroku a chyba nie każdy jest dobry, może ktoś poleci sprawdzoną firmę?

 7. To racja a niestety nie każdy doradca jest dobry warto skorzystać z renomowanych firm, lub z polecenia, ja jestem bardzo zadowolony z usług Open finance jak dla mnie bardzo profesjonalna obsługa.

 8. Renomowanych ? masz na mysli sprawdzonych. Tez tak uwazam, zbyt duzo nas moze kosztowac decyzja podjeta w pospiechu