UE z Polską już 7 lat

0
1407
views

Wiele osób chwali korzyści z wejścia Polski do Unii Europejskiej. Eksperci mówią, że pieniądze z unii przyspieszyły rozwój gospodarki w Polsce.

Przypomnę, że Polska weszła do Unii Europejskiej dnia 1 maja 2004 razem z dziewięcioma innymi państwami.
Polska miała otrzymać z budżetu UE duże środki finansowe. Po siedmiu latach wiemy, że te plany da się zrealizować. Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka twierdzi, że w tym roku wydatki z funduszy unijnych mają wynieść ok. 69 mld zł, z tego ok. 20 mld zł to pomoc dla gospodarstw rolnych.

Jako zalety wejścia Polski do Unii Gomułka wymienił dostęp Polaków do europejskiego rynku pracy. Jego zdaniem poprzez wejście do UE Polska stała się bardziej atrakcyjna ze względu na kapitał zagranicznego. Efektem tego jest dynamiczny wzrost sektora eksportowego oraz usługowego, np. finanse, handel albo hotelarstwo. 

Innymi zaletami wejścia Polski do UE jest swoboda przepływu towarów, oraz zdobywanie nowych rynków zbytu. Polacy mogą również swobodnie przemieszczać się na terenie unii. Dla każdego Polaka możliwy jest też rozwój pracy i nauki na terenie UE. Rolnicy mogą też starać się o dofinansowania, np. dla młodych rolników.
Przystąpienie Polski do UE wiąże się nie tylko z zaletami, ale także wadami. ograniczenie produkcji przez przedsiębiorców, oraz wzrost konkurencji na rynku pracy może spowodować upadek wielu firm to tylko niektóre z nich.
Każdy z nas wie, że to dopiero początek.
Jesteśmy związani z Unią Europejską od 7 lat. Zobaczymy jak sytuacja będzie wyglądała za 5? 10? 15 lat?

www.ZielonyDziennik.pl, Aneta Świderska

reklama