Nowy Nissan Qashqai

0
1249
views

Zupełnie nowy Nissan Qashqai zostanie zaprojektowany, skonstruowany i będzie produkowany w Wielkiej Brytanii. Brytyjski premier oraz prezes firmy Nissan ogłaszają plany inwestycji w nową generację bestsellerowego modelu Nissana.

Na spotkaniu dnia 8 czerwca 2011 z Premierem Davidem Cameronem prezes i dyrektor naczelny Nissan Motor Co., Carlos Ghosn poinformował, że brytyjscy pracownicy firmy zaprojektują, skonstruują i będą produkować nową wersję Nissana Qashqai.

Dzięki nowemu Qashqaiowi utrzymanych zostanie 6000 miejsc pracy zarówno w samej firmie, jak i u jej brytyjskich kooperantów. W związku z nową generacją modelu Qashqai Nissan zainwestuje w Wielkiej Brytanii 192 miliony funtów. Projekt ma być kontynuacją obecnej generacji Qashqaia – modelu zajmującego pierwsze miejsce pod względem liczby produkowanych egzemplarzy w Wielkiej Brytanii. Około 80 procent tej produkcji trafia na eksport.

Za pierwszą fazę prac nad nową wersją pionierskiego crossovera odpowiada Europejskie Centrum Projektowe Nissana w londyńskim Paddington. Po zakończeniu prac nad stylizacją nadwozia projekt przejmą inżynierowie z Europejskiego Centrum Technicznego Nissana w Bedfordshire. Produkcją zajmą się zakłady Nissana w Sunderland.

Jeszcze w tym miesiącu w Sunderland zostanie wyprodukowany milionowy Qashqai. 80 procent bieżącej produkcji modelu jest eksportowane na http://www.zielonydziennik.pl/node/add/story97 rynków świata. Nissan zainwestuje w zakłady w Sunderland kolejne 420 milionów funtów w związku z planowanym na 2013 rok rozpoczęciem produkcji stuprocentowo elektrycznego Nissana Leaf oraz w budowę nowej samodzielnej fabryki akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów marki Renault i Nissan, której uruchomienie zaplanowano na 2012 rok.

Premier David Cameron powiedział: „Komunikat o zamierzeniach inwestycyjnych Nissana to fantastyczna wiadomość i wspaniałe potwierdzenie siły i potencjału brytyjskiego przemysłu samochodowego. Plany związane z produkcją i pracami badawczo-rozwojowymi to wyraz uznania dla umiejętności, doświadczenia i zaangażowania brytyjskich pracowników Nissana”.

Obecna generacja modelu Nissan Qashqai wprowadzona na rynek w grudniu 2006 to produkt odnoszący największe sukcesy w dotychczasowej historii marki Nissan. Samochód łączący w sobie styl tradycyjnego hatchbacka z podwyższoną sylwetką pojazdu sportowo-użytkowego. Każdy Qashqai składa się z 3779 części, z których 83,6% pochodzi od 224 brytyjskich dostawców firmy. W tej samej fabryce produkowany jest także mały minivan Nissan Note oraz kompaktowy crossover Juke.

www.ZielonyDziennik.carfocus.pl