Google kontra Facebook

0
1223
views

Firma Google podejmuje kolejną próbę uruchomienia dużego  portalu społecznościowego, który miał by  konkurować  z głównym rywalem  Facebookiem.


Portal nazwany Google plus ma podobny wygląd do Facebooka i można będzie udostępniać na nim wybranym grupom znajomych zdjęcia, wiadomości, komentarze i inną zawartość, powiedział Bradley Horowitz, wiceprezes do spraw zarządzania produktem. Portal będzie zintegrowany z mapami Google i obrazami.

W miarę wzrostu liczby godzin, jakie internauci spędzają na portalach społecznościowych Google, największy na świecie operator wyszukiwarki internetowej, wprowadza nowe projekty społecznościowe, żeby przyciągnąć użytkowników do własnych usług i zwiększyć sprzedaż reklam. W maju na Facebooku, najpopularniejszym na świecie portalu społecznościowym, użytkownicy spędzali 13 procent czasu poświęconego na surfowanie, natomiast w przypadku Google było to 10 procent, jak podała firma ComScore Inc. monitorująca ruch w sieci.

– Ten nowy projekt zmienia jakość usług Google – powiedział Horowitz. – To Google znane i lubiane, ale teraz z ludźmi.

Prezes Larry Page wprowadza projekt Google plus po nieudanej zeszłorocznej próbie włączenia elementu społecznościowego do gmaila o nazwie Buzz. W marcu Google doszła do porozumienia z amerykańską federalną komisją handlu (Federal Trade Commission) i rozwiała obawy dotyczące naruszenia własnej polityki prywatności.

Prezes wykonawczy Eric Schmidt, prezes przez dziesięć lat przed objęciem stanowiska przez Larry’ego Page, powiedział na początku czerwca, że „spartaczył” ten obszar działalności Google.

– Doskonale wiedziałem, że muszę coś zrobić i nie zrobiłem – powiedział.

Nowa usługa będzie początkowo w formie testu udostępniona wyłącznie ograniczonej liczbie użytkowników. Firma przeprowadziła testy wewnętrzne i teraz jest gotowa stopniowo rozszerzać ich liczbę i w końcu udostępnić powszechnie. W tej chwili można z portalu korzystać wyłącznie na zaproszenie.

– Projekt będzie dopracowywany przez wiele lat – powiedział Horowitz. – W tym obszarze nie działaliśmy. Dopiero zaczynamy i tworzymy podstawy, toteż wiele elementów będzie ulegać zmianie.

Dzięki Google plus użytkownicy będą mogli bez problemu dzielić się informacjami w kręgu znajomych, którzy będą chcieli zobaczyć zdjęcia czy przeczytać wiadomość. Kiedy już użytkownik się zaloguje, będzie miał swój profil z zabezpieczeniami umożliwiającymi dzielenie się osobistymi informacjami na przykład danymi na temat wykształcenia czy pracy, lub ich ukrycie.

Jednym z elementów Google plus będzie Sparks umożliwiający zbieranie nagrań wideo i artykułów na konkretne tematy, kolejny element to Hangouts, wideoczat umożliwiający rozmowy wielu osób jednocześnie. Istnieje już też wersja Google plus dla telefonów komórkowych działająca w systemie Android, a firma opracowuje wersję dla iPhone’a firmy Apple (APPLE 332,03 USD 0,97% 22:30 28.06.2011). Ta wersja umożliwia czat sms-owy między wieloma użytkownikami z możliwością automatycznego przechowywania w albumie online zdjęć i nagrań wideo do późniejszego obejrzenia.

– Już mamy użytkowników – powiedział Horowitz. – To nie jest projekt, który próbuje ich pozyskać. Tyle tylko, że nasza oferta jest na razie niespójna i niepołączona.

Autor – Brian Womack

www.bloomberg.com