Opowieść o niezależności i solidarności

0
1451
views

Sztuka. KUMP, Teatru Wiczy z Torunia i Nordic Black Theatre z Oslo, to refleksje o wspólnych elementach kultur; polskiej i norweskiej.
Spektakl KUMP powstał w wyniku pracy Teatru Wiczy oraz Nordic Black Theatr w ramach projektu „Przenikanie”. Zostanie on zaprezentowany w Bytowie(2 września), Toruniu(4 września), Warszawie(6 września) i Oslo(9 i 10 września).
Kump, oznacza grupę, gromadę, zbiorowość.
Spektakl opowiada o niewielkiej osadzie i jej społeczności, która przygotowuje się do uczty. Tego dnia mieszkańcy mają uczcić święto przesilenia letniego. W Polsce nazywamy ten dzień nocą świętojańską lub nocą Kupały, w Norwegii mówi się o dniu Jonsok. Na ucztę przybywa Mistrz Ceremonii… Dochodzi do tragedii, jedna z dzieczyn zostaje schańbiona. Kump, to alegoryczna opowieść o solidarności, integracji i niezależności jednostki.
Nordic Black Theatre jest samodzielnie prowadzoną fundacją /organizacją powstałą w 1992 roku. Głównym polem działania są produkcje teatralne. NBT współpracuje z rozwijającymi się, młodymi aktorami z różnych krajów.
Natomiast Teatr Wiczy, tworzy polska grupa alternatywna o punkowym rodowodzie. Realizuje widowiska sceniczne i plenerowe. W spektaklach wykorzystywane są elementy happeningu, improwizacji, art performensu, avant wodewilu. Teatr istnieje od 1991 roku. Został założony w Brodnicy, mieście z trójkątnym rynkiem. Od ponad dekady siedzibą Teatru jest Toruń.
Uczestnicy projektu:
Kristiane Nedrum Bøgwald, Ahmed Jamel Tobasi, Junaid Khan, Mereton Suhogrila, Julia Wiedlocha, Cliff Moustache, Jarl Solberg, Karolina Suchodolska, Weronika Nockowska, Natalia Szroeder, Hanna Tomaszewska, Rafał Cendrowski, Kamil Jędrzejak, Radosław Smużny, Radosław Garncarek, Krystian Wieczyński, Jaromir Szroeder, Joanna Scheuring – Wielgus, Magdalena Zabłotna, Romuald Wicza – Pokojski, Teatr Zamkowa 2.
Projekt wspierają: Islandia, Liechtenstein oraz Norwegia.

oprac. la'a kea