M. Pence o współpracy gospodarczej z Polską

0
945
views

Wiceprezydent USA Mike Pence na konferencji po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą zaakcentował znaczenie bezpieczeństwa gospodarczego i polsko-amerykańskiego dialogu w dziedzinie energii.

– Równie ważne, jak bezpieczeństwo narodowe, jest nasze bezpieczeństwo gospodarcze, więc we wrześniu ubiegłego roku prezydent Trump oraz prezydent Duda ogłosili nowy amerykański dialog strategiczny w sprawie energii, aby zadbać o to, żeby żaden z naszych dwóch krajów, ani żaden kraj w Europie, nie stał się zależny od znowu agresywnej Rosji.

Od października ubiegłego roku Polska podpisała trzy osobne porozumienia z amerykańskimi firmami energetycznymi, co w ciągu czterech lat pozwoli Polsce importować 7 miliardów litrów gazu rocznie – powiedział.

Wiceprezydent USA podkreślił, że Stany Zjednoczone popierają sprzeciw Polski w sprawie Nord Stream 2.
– Cieszymy się z tej współpracy, a teraz nie możemy doczekać się współpracy w rozwijaniu innych źródeł energii, na przykład jądrowej. Nasz cały rząd, prezydent Trump i my jesteśmy dumni i wdzięczni za wasz sprzeciw w stosunku do Nord Stream 2 – stwierdził wiceprezydent.

Mike Pence nawiązał także do współpracy w obronie sektora telekomunikacyjnego.
– USA docenia partnerstwo Polski w naszych wysiłkach zmierzających do obrony naszego systemu telekomunikacyjnego przed Chinami. Niedawne działania przeciwko wysokiemu rangą pracownikowi Huawei i Polakowi oskarżonym o współpracę z nim dowiodły, że nasze zaangażowanie w wysiłki chroniące nasz sektor telekomunikacyjny jest niezachwiane, żeby nie narażało na szwank bezpieczeństwa państwa – dodał.

Mike Pence odwiedził Polskę w związku z konferencją bliskowschodnią.

 

xnews