Laboratorium XXI wieku

0
1347
views

Nauka. Prace na budowie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu nabierają rozpędu.
Do 2013 roku na zapleczu Wydziału Chemii UMK powstanie jednostka z 60 laboratoriami na miarę XXI wieku.
Siedemdziesiąt procent kosztów, inwestycji wartej ponad 71,5 miliona złotych, uczelnia sfinansuje ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Toruński uniwersytet wzbogaci się o nowoczesną jednostkę badawczą. W Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii będą prowadzone badania w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. To szansa dla regionu na przyciągniecie uczonych oraz rozwój własnej kadry naukowej o najwyższych kwalifikacjach. Rezultaty badań i projektów naukowych opracowanych w centrum zostaną nieodpłatnie przekazane przedsiębiorcom, co uczyni gospodarkę Kujaw i Pomorza bardziej konkurencyjną oraz pozwoli na nawiązanie zagranicznych kontaktów biznesowych.
– Powstanie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii oznacza korzyści dla całego regionu. Wyniki opracowanych w nim badań będą cennym wsparciem dla wielu organizacji i stowarzyszeń naukowo-technicznych, parków przemysłowych i firm. Co ważne, obiekt posłuży nie tylko naukowcom i przedsiębiorcom, ale także wszystkim mieszkańcom, bo w jego salach będą odbywały się też pokazy i szkolenia – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Od maja na placu budowy prowadzone są prace ziemne oraz związane z instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi. Wyburzono magazyn odczynników chemicznych, zutylizowano gruz pozostały po jego rozbiórce i zgromadzone w nim chemikalia. Rozpoczęto kładzenie płyt pod fundamenty, do września pojawią się pierwsze elementy konstrukcji budynku. Gmach będzie gotowy już w marcu przyszłego roku. Postęp prac można śledzić na bieżąco na stronie internetowej projektu http://www.icnt.umk.pl/index.htm.

Fot. Mikołaj Walenczykowski