Parytety i kobiety

0
1330
views

W styczniu bieżącego roku nasz prezydent podpisał ustawę gwarantującą 35% udział kobiet na listach wyborczych. No i chwała, wreszcie, bo dlaczego zasada równości uczestnictwa w życiu ze względu na płeć właśnie ma być nieprzestrzegana? Mamy przecież XXI wiek.

Duże, ale to naprawdę duże brawa w tej kwestii należą się obywatelom płci żeńskiej, którzy dzięki powołaniu Kongresu Kobiet w 2009 roku, a następnie zainicjowaniu m.in projektu ustawy zwiększającej udział kobiet na listach wyborczych, zakładającej zmianę ordynacji wyborczej – do Sejmu RP, Parlamentu Europejskiego, rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich – osiągnęli swój cel.
W sobotę rozpocznie się dwudniowy, już III Europejski Kongres Kobiet pod hasłem: QUO VADIS POLSKO, QUO VADIS ŚWIECIE, QUO VADIS KOBIETO, w którego programie znajdzie się wiele punktów mających na celu aktywizację społeczną i polityczną kobiet Polek.

Od ponad roku ten ruch społeczny jest sformalizowany jako Stowarzyszenie, które czynnie propaguje idee Kongresu Kobiet i stawia głównie na ożywienie działalności zawodowej, politycznej i samorządowej kobiet, wspieranie ich w podejmowaniu własnej działalności i szukania środków na te cele.
Na najbliższym spotkaniu nie zabraknie znanych, m. in. ze świata mediów i polityki kobiet, które będą namawiać uczestniczki do aktywności i odważnego działania.
I oby tak dalej Drogie Panie!

Jadwiga Jaworska