22 września-Darmowe przejazdy komunikacją miejską

0
1286
views

W czwartek właściciele samochodów osobowych będą mogli za darmo skorzystać z warszawskiego transportu publicznego. Jak wiadomo 22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu.

Aby korzystać z bezpłatnych przejazdów-autobusami ( także linii podmiejskich), tramwajami oraz metrem- wystarczy okazać podczas kontroli dowód rejestracyjny samochodu osobowego. Tego dnia wszystkie bramki biletowe na stacjach metra będą otwarte.
Ma to być zachętą aby z samochodów przesiedlić się do komunikacji miejskiej.

W ubiegłym roku podczas Dnia bez Samochodu kontrolerzy biletów odnotowali ok. 500 kierowców, którzy skorzystali z komunikacji miejskiej. Lecz niestety dzięki temu, choć uprzykrzające życie korki nie zniknęły z ulic, było na nich ok. 500 samochodów mniej. To najlepszy argument podkreślający że takich dni powinno być więcej.
Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który rozpoczął się 16 września. W ramach obchodów organizatorzy, organizacje pozarządowe i media przypominają o szkodliwym wpływie spalin samochodowych na zdrowie i życie człowieka , promują proekologiczne rozwiązania w transporcie, alternatywne paliwa i komunikację zbiorową. Inicjatorem obchodzonego od 2002 r. ETZT była Komisja Europejska.

Daniel Fijorek