Z jakich pomocy naukowych powinni korzystać uczniowie przy pracach domowych?

0
1084
views

Nauka jest obowiązkiem, ale może być też przyjemnością, wszak zdobywanie nowej wiedzy jest przywilejem i pozwala się rozwijać. Choć pewnie większość uczniów tak nie uważa, to jednak regularna nauka może przynosić znaczne profity w przyszłości.

Odrabianie zadań domowych do przyjemnych nie należy, często też wymaga korzystania z odpowiednich pomocy naukowych. Ale jakich? To pytanie trudne i łatwe zarazem. Oczywiście postaramy się na nie odpowiedzieć, a już teraz koniecznie odwiedźcie stronę nowaera.pl.

Podręcznik to podstawa

Jeszcze klika dekad temu, gdy nie było dostępu do sieci korzystało się z encyklopedii. W ten sposób szybko można było odrobić zadanie domowe, wszak hasła tam opisane były krótko. Dodatkowo przydał się jeszcze słownik wyrazów obcych i bliskoznacznych oraz słownik ortograficzny.

Teraz sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo uczeń ma dostęp do sieci. Ale zawsze rozpoczynając odrabianie pracy domowej powinien korzystać z podręcznika. To podstawa. Dopiero, gdy opisze owe zagadnienia na podstawie podręcznika, może przejść dalej. Warto tutaj wspomnieć, że wydawnictwo edukacyjne Nowa Era ma naprawdę świetne podręczniki, a dodatkowo można skorzystać z pomocy naukowych.

Gdy podręcznik to za mało…

Encyklopedia to za mało i nie wystarczy przy odrabianiu pracy domowej, podobnie rzecz ma się z podręcznikiem. Jeżeli uczeń ma do napisania referat to podręcznik może nie być wystarczający. Tutaj bardzo pomocny będzie Internet. Ale koniecznie należy szukać na odpowiednich stronach, gdzie możecie np. pobrać darmowe pomoce edukacyjne, albo zakupić repetytoria, które również są bardzo przydatne.

Zachęcamy więc, abyście weszli na stronę nowaera.pl i sprawdzili ofertę tego wydawnictwa edukacyjnego. Jeżeli szukacie informacji w sieci pamiętajcie, aby korzystać ze sprawdzonych stron internetowych, czyli nie wystarczy tutaj wejście na pierwsza lepszą, gdyż owszem Internet jest źródłem wiedzy, ale i wypisywane są w nim zwyczajne głupoty. Ponadto pamiętajcie, że nie możecie spisywać teksu, może on być tylko inspiracją. Plagiat jest zabroniony pod względem prawnym, jest też nieetyczny.

Tylko nie Wikipedia!

Jeżeli wrzucicie jakieś hasło do sieci, czy też zagadnienie to jedną z pierwszych stron, która się Wam pojawi jest Wikipedia, czyli wirtualna encyklopedia. Różni się od tradycyjnej tym, że w przeciwieństwie do niej informacje w niej zawarte nierzadko są nierzetelne i niepewne, zatem zwyczajnie wasza praca może okazać się jedną wielką pomyłką i zostanie „nagrodzona” oceną niedostateczną, w końcu jaki wkład, taka nagroda. Ponadto, jeżeli spiszecie informacje z Wikipedii i jakimś trafem okażą się one słuszne to inni mogą postąpić tak samo i Wasze prace będą jednakowe, zatem i ocena taka będzie. Zatem Wikipedii mówimy stanowczo: nie! Podobnie zresztą jak innym nienaukowym stronom internetowym. Oczywiście może się okazać, że praca domowa jest trudna i wymaga specjalistycznej wiedzy, wtedy internetowe źródło nie wystarczy. Co wtedy zrobić?

Biblioteka wita

Jeżeli zadanie domowe wymaga specjalistycznych informacji i zależy Wam na rzetelnym źródle to koniecznie powinniście udać się do biblioteki. Może to być biblioteka szkolna, ale również miejska, a dla licealistów polecamy nawet biblioteki, z których korzystają studenci. Pamiętajcie, aby wziąć ze sobą kartki i długopis. Możecie również robić zdjęcia, czy skserować fragment książki i na tej podstawie bez problemu wykonacie każde, nawet trudne zadanie domowe.

Szczególnie, gdy konieczne jest podanie bibliografii, to wizyta w bibliotece jest konieczna. Zresztą warto się do tego przyzwyczajać, gdyż podczas studiów będziecie spędzali tam sporo czasu ucząc się, wszak żaden wykładowca akademicki nie poświeci nawet chwili czasu, aby sprawdzać pracę, jeżeli będzie zrobiona na podstawie Wikipedii.

Czasami zadania domowe są bardzo trudne i wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. Ale nie dlatego, że nauczycieli chcą Wam zrobić na złość, lecz Was czegoś nauczyć. Zdobywanie informacji jest też nauką. Uczycie się więc korzystania z różnych źródeł, ale i analizy oraz interpretacji tekstu czytanego. Pamiętajcie, że na studiach nikt nie poda Wam wiedzy na tacy, ale sami będziecie musieli ją zdobywać.