Szok! Pół miliona zł straciła Warszawa przez wandali

0
1298
views

Koszt napraw zniszczonych przez wandali w pierwszej połowie br. przystanków komunikacji wyceniono na ponad 500 tys. Złotych. Trwa kampania "Nie toleruj, powiadom" zachęcająca do informowania o aktach wandalizmu.

ZTM mówi o tym, że nie należy popuszczać wandalizmowi, ponieważ stracone pieniądze w naprawy można byłoby dużo lepiej spożytkować. Znamy takie akty wandalizmu jak: niszczenie przystanków, malowanie graffiti czy nielegalne przyklejani ogłoszeń. Można to zrobić dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 986 albo wysyłając sms na numer 723 986 112 723 986 112 . Kampania "Nie toleruj, powiadom" potrwa do końca września. Zarząd poinformował , że od stycznia do czerwca zanotowano na nowo ponad 500 słupków przystankowych, wymieniono ponad 350 ławeczek i wstawiono ponad 600 szyb. Naprawiono około 2 tyś. Częściowo uszkodzonych wiat. Zniszczono także prawie 2,5 tyś rozkładów jazdy. Większość ze zniszczonych wiat przystankowych w Warszawie należy do ZTM.

Za kwotę wydaną na naprawę zniszczeń, można by było zamontować na przystankach kilkadziesiąt nowych wiat. Dlatego warto się zastanowić i nie niszczyć. Nie utrudniać dojazdu do pracy innym.
Trzeba również oprócz zniszczonych ławeczek, słupków czy szyb, także usuwać graffiti, nalepki, nielegalnie powieszone plakaty- a to jak wszyscy wiemy także kosztuje.
ZTM stara się usuwać zniszczenia jak najszybciej, ale niektóre naprawy wymagają więcej czasu- trzeba zamówić i sprowadzić elementy a czasami wyremontować całą wiatę, co z kolei wymaga wiele licznych pozwoleń. Dlatego na efekty trzeba trochę poczekać.
Organizatorem trzeciej edycji kampanii "Nie toleruj, powiadom" są ZTM, stołeczna straż miejska, a partnerami m.in. Komenda Stołeczna Policji. Jej celem jest ograniczanie aktów wandalizmu w komunikacji miejskiej.

Daniel Fijorek