Ortodoncja Kraków – jak wygląda i na czym polega leczenie?

0
1087
views

Ortodoncja to dziedzina stomatologii specjalizująca się w diagnostyce, profilaktyce oraz leczeniu nieprawidłowości w obrębie szczęki, zębów i całej twarzy, w szczególności jednak związanych z ustawieniem zębów i szczęki. Ortodonta koncentruje się na korygowaniu zgryzu, czyli problemów ze zgryzem i ustawieniem zębów.

Ortodoncja – na czym polega leczenie?

Leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu różnych aparatów, których zadaniem jest wyrównanie zębów, zgryzu, szczęki, prostowanie zębów, prawidłowe ustawienie żuchwy oraz ogólnej poprawy estetyki i funkcjonalności jamy ustnej. Najbardziej znanym narzędziem jest aparat ortodontyczny, który składa się z zamków przyklejonych do zębów i drutów, które wywierają delikatny nacisk, aby stopniowo przesuwać zęby do prawidłowego ich ustawienia.

Oprócz tradycyjnych aparatów ortodontycznych dostępne są również inne opcje ortodontyczne, takie jak:

  • przezroczyste nakładki,
  • aparaty językowe (zamki mocowane na tylnej stronie zębów)

i inne specjalistyczne aparaty, o których możesz przeczytać tutaj – https://scanmed.pl/2023/05/08/na-czym-polega-leczenie-ortodontyczne/.

Ortodonta często zaprasza do swojego gabinetu pacjentów, ponieważ leczenie wymaga stałego nadzoru w celu monitorowania postępów i dokonywania niezbędnych korekt aparatury.

Ortodoncja – o tym, jak wygląda leczenie. Szczegóły

Leczenie ortodontyczne odnosi się do procedur i interwencji stosowanych przez ortodontów w celu korygowania nieprawidłowości zębów i twarzy, szczególnie tych, które związane są z niewspółosiowością zębów i szczęki. Celem takiego leczenia jest poprawa ustawienia, funkcji i estetyki zębów oraz zgryzu. Pomaga ono również uniknąć różnego rodzaju ran, do których powstawania nieprawidłowo ustawione w szczęce zęby mogą się przyczyniać.

Konkretny plan leczenia przez ortodontę różni się w zależności od indywidualnych potrzeb i nasilenia problemów natury ortodontycznej. Proces zwykle rozpoczyna się od wstępnej konsultacji, podczas której ortodonta ocenia budowę zębów i twarzy pacjenta, wykonuje zdjęcia RTG i wyciski zębów oraz opracowuje indywidualny plan.

Oto kilka typowych opcji leczenia ortodontycznego:

  • aparaty ortodontyczne – tradycyjne aparaty, które składają się z zamków przyklejanych do zębów i połączonych drutami. Druty są okresowo regulowane, aby stopniowo przesuwać zęby do właściwych pozycji.
  • przezroczyste nakładki – jest to świetna alternatywa dla aparatów ortodontycznych. Te wykonane na zamówienie, wyjmowane nakładki, są praktycznie niewidoczne i z czasem przesuwają zęby do prawidłowych pozycji.
  • retainery – po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego pacjenci często muszą nosić retainery. Pomagają one utrzymać osiągnięte pozycje zębów i zapobiegają przed ponownym ich przesunięciem się.
  • nakrycia głowy i aparaty funkcjonalne – w niektórych przypadkach leczenie ortodontyczne jest nieco bardziej skomplikowane i może wymagać dodatkowych aparatów, takich jak nakrycia głowy lub aparaty funkcjonalne, w celu skorygowania rozbieżności szczęki i promowania prawidłowego wzrostu oraz wyrównania.

Czas trwania takiego leczenia różni się w zależności od złożonego przypadku, przy czym w większości przypadkach wynosi zwykle od kilku miesięcy do kilku lat. W całym procesie konieczne są regularne wizyty u ortodonty.

Ortodonta i cuda, które może zdziałać z twarzą pacjentów

Leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia wygląd uśmiechu, ale także pomaga w uzyskaniu prawidłowego zgryzu, co może przyczynić się do poprawy zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia.

Ortodonci przechodzą kilka lat specjalistycznej edukacji i szkoleń, aby stać się ekspertami w tej dziedzinie stomatologii.

Ortodoncja Kraków – podsumowanie

Podsumowując cały proces leczenia najważniejsze jest to, aby na samym początku udać się do specjalisty, który pomoże nam dobrać indywidualnie, co najbardziej potrzebne jest naszym zębom, dobierze potrzebne do tego urządzenie leczące i będzie monitorował stan zdrowia pacjenta przez cały okres. Pamiętaj o tym, aby nie zapominać o regularnych wizytach u ortodonty. Sam nie jesteś w stanie wyleczyć się prawidłowo z problemu w obrębie szczęki.