Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem skóry latem i jego skutkami?

0
1230
views
Composition with body deodorants on gray background, top view

Nadmierne pocenie się skóry latem jest reakcją obronną organizmu na wysoką temperaturę. Niestety zapach potu bywa naprawdę nieprzyjemny, a do tego przy nadmiernym poceniu widoczne są nieestetyczne plamy na ubraniach. Warto zatem dowiedzieć się jak skutecznie radzić sobie z nadmiernym poceniem i jego skutkami.

Czy warto sięgać po blokery potu?

Blokery potu nie zawierają parabenów, alkoholu ani barwników i są bezpieczne dla naskórka. Zawierają sole glinu, które czopują ujścia gruczołów potowych, a zatem powodują blokowanie pocenia się. Tutaj pojawia się pytanie, czy jest to zdrowe dla naszego organizmu? W przeciwieństwie do blokera potu czy antyperspirantu dezodorant w sprayu nie hamuje pocenia, ale ogranicza rozkład bakterii, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach potu. Warto wiedzieć, że blokerów potu nie używa się codziennie jak dezodorantów czy antyperspirantów, a jedynie raz w tygodniu. Pojawiają się jednak niepokojące doniesienia, jakoby stosowanie blokerów potu mogło mieć związek z rozwojem raka piersi, a nawet chorobą Alzheimera. Nie zostało to potwierdzone i trwają badania na ten temat, jeśli jednak istnieje, choć minimalne ryzyko, to jednak warto ograniczyć stosowanie tego typu środków i stawiać na antyperspiranty czy dezodoranty. Z drugiej strony sporo aluminium dociera do organizmu wraz z żywnością, stąd śladowe ilości soli glinu w antyperspirantach czy blokerach potu niosą według najnowszych badań mniejsze zagrożenia. Długotrwałe stosowanie blokerów potu bez wątpienia zaburza jednak naturalną fizjologię organizmu. Mogą też pojawiać się krosty i zaczerwienienie w obrębie pach. Stąd warto po prostu częściej stosować podstawową higienę w obrębie pach czy innych miejsc narażonych na nadmierną potliwość, a na krosty stosować zasypki czy przemywanie naparem z rumianku.

Dieta w ograniczaniu wydzielania nieprzyjemnego zapachu potu ma ogromne znaczenie

Dieta może ograniczać nie tyle samo wydzielanie potu, co jego nieprzyjemny zapach. Na pewno warto ograniczyć spożywanie ostrych przypraw, cebuli czy czosnku. Dieta powinna być bogata rzecz jasna w składniki odżywcze, warzywa i owoce. Te pierwsze powinny stanowić 75% miejsca na talerzu w każdym posiłku. Do tego kluczowe jest nawadnianie się. Oczywiście nadmiar wody usuwany jest wraz z potem, jednak przy dużych upałach należy dbać o uzupełnianie płynów, by nie doprowadzić do przesuszenia skóry, ale i odwodnienia.

Domowe i kosmetologiczne sposoby na nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie można ograniczać, stosując domowe sposoby. Przede wszystkim należy unikać kąpieli w gorącej wodzie, bo ta aktywizuje do pracy gruczoły potowe i łojowe. Warto zatem brać letnie prysznice. Należy też stawiać na lekką i oddychającą odzież. Polecana jest ta z lnu, bawełny, jedwabiu, ale również kaszmiru, który ma właściwości termoregulacyjne. Ponadto świetnie sprawdzają się kosmetologiczne sposoby na nadmierne pocenie. Jeśli problem jest nasilony, to nie trzeba stosować blokerów potu, można udać się do gabinetu kosmetologa i skorzystać z zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Dobrze sprawdza się jonofereza, która polega na wysyłaniu w określone partie ciała prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu, co pozwala zdezaktywować pracę gruczołów potowych. Jednocześnie zabieg jest bezbolesny. Lipoliza laserowa także jest dobrym sposobem na nadmierne pocenie. Pamiętajcie też o dobrym relaksie i ograniczaniu stresu, bo on także negatywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych.

Artykuł sponsorowany