Odsłonięcie tablicy upamietniającej ofiary terroru stalinowskiego w latach 1945-56

0
1272
views

W sobotę 1 czerwca 2013 roku o godzinie 12:00 przy ul. Prusa 9-11 w Gdyni odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej przetrzymywanych i torturowanych żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy i oficerów Armii Krajowej oraz członków konspiracyjnych organizacji niepodległościowych drugiej konspiracji i inne osoby walczące o niepodległość Polski.

W tym budynku przy ulicy Bolesława Prusa 9–11 w latach terroru stalinowskiego 1945–1956 mieściła się Informacja Marynarki Wojennej. Gdyński samorząd, zainspirowany prośbą Związku Byłych Więźniów Politycznych, planuje przygotowanie i odsłonięcie sześciu tablic pamiątkowych w naszym mieście.

Upamiętnienie bohaterów tamtych strasznych czasów, w dużej mierze nadal anonimowych czy zapomnianych, jest powinnością społeczności, która poprzez historię i wiedzę dotyczącą tak nieodległego przecież okresu pragnie zachować pamięć i pielęgnować zbiorową świadomość, nieodłączne składniki tożsamości.

Nasze pokolenie ma historyczny obowiązek przypomnienia Polsce i światu prawdy. Dziesięciolecia zakłamywania historii sprawiły, że pokolenia odważnych patriotów były prześladowane i skazane na zapomnienie. Wspominając sylwetki bohaterów, którzy byli obecni i są wśród nas, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji, przywrócimy im pamięć i oddamy należny hołd.

Fot.gdynia.pl

Redakcja PL