Eko – na co dzień i od święta

0
1382
views

Ponad 9 tysięcy drzew udało się już posadzić w ramach akcji „Oddaj kartridż, pomóż sadzić drzewa”. Ten wynik może być jeszcze lepszy! Już 10 października, przy okazji Światowego Dnia Drzewa, będziemy obchodzić 9. Święto Drzewa Klubu Gaja.

To dobra okazja, by pomyśleć w trybie „eko” i oddać zużyte wkłady atramentowe do recyklingu.

Juliusz Morton, inicjator światowych obchodów Dnia Drzewa twierdził, że „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. I to zieloną przyszłość, bo już w 1872 roku, w którym po raz pierwszy świat obchodził to ekologiczne święto, w USA posadzono ponad milion drzew. Moda dotarła także do Polski. Święto Drzewa, czyli program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, jest realizowane już od 9 lat, a jego inauguracją jest właśnie ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew z okazji Światowego Dnia Drzewa. A ten zbliża się wielkimi krokami, bo jak co roku, w Polsce wypada on 10 października. Tradycyjnie odbędą się akcje sadzenia drzewek, spotkania, debaty i wycieczki terenowe dla dzieci i młodzieży. Wszystko po to, by zachęcić nas do proekologicznego działania, a na naszej planecie zrobiło się bardziej zielono.

Zużyj, zapakuj, wyślij
Jednym z partnerów programu jest należąca do Grupy Black Point spółka Eco Service. Prowadzona przez nią kampania „Oddaj kartridż, pomóż sadzić drzewa” to dobra okazja, by nie tylko od święta myśleć ekologicznie. W ramach akcji w sklepach Vobis i Komputronik na terenie całego kraju czekają specjalnie przygotowane, zaadresowane koperty, do których można włożyć zużyty wkład i bezpłatnie odesłać na adres organizatora. Do programu mogą włączyć się firmy i instytucje. Wystarczy, że zamówią darmowe pojemniki na puste tonery pod adresem biuro@ecomind.pl.

Część dochodu ze zbiórki, spółka Eco Service wspólnie ze Stowarzyszeniem Klub Gaja i Lasami Państwowymi, przeznacza na zalesianie Polski. Dzięki zebranym środkom, podczas tegorocznych obchodów Święta Drzewa, organizatorzy posadzą co najmniej 4 tysiące sadzonek, czyli tyle samo co przed rokiem. Wtedy, w 8. edycji programu Klubu Gaja wzięło udział ponad 43 tysiące osób i zebrano również aż 265 ton makulatury.

Recykling się opłaca
Organizator kampanii recyklingowej, firma Eco Service, systematycznie zbiera zużyte tonery. A jest co zbierać, bo Polacy kupują rocznie ok. 15 mln wkładów do drukarek z czego do recyklingu oddają tylko niewielki procent z nich. – Dzięki ponownemu wykorzystaniu niektórych komponentów zużytych tonerów i tuszy, wszyscy możemy zyskać – zapewnia Marcin Adamski z Grupy Black Point.

Recykling kartridży pozwala zredukować ilość odpadów, oszczędzić energię potrzebną do tworzenia nowych produktów oraz surowce, bo produkcja jednego nowego tonera wymaga zużycia aż 3 litrów ropy. Powtórne wykorzystanie niektórych elementów sprawia, że uzyskany w ten sposób produkt może być tańszy nawet o 50%.

Więcej informacji o kampanii „Oddaj kartridż, pomóż sadzić drzewa” na www.ecomind.pl.