Poziom białka a nasze samopoczucie

0
1241
views

Naukowcy odkryli, które białko wpływa na stres. Może już niedługo ludzie nie będą w ogóle cierpieć z powodu stresu?
Nasz mózg zmienia się w zależności od sygnałów odbieranych ze środowiska. Komórki nerwowe zmieniają nie tylko swój kształt, ale również liczbę połączeń z innymi komórkami. Dendryty są nie tylko ruchliwe ale i zmienne- rozłączają się z jednymi komórkami i łączą się z innymi. Dzięki temu uczymy się. Zaś dzięki rozrastaniu się struktury wypustek łączących komórki i utrwalaniu w kształt przypominający kapelusz grzyba – pomiędzy neuronami tworzy się wiele stabilnych połączeń. Pozwalają one nam pamiętać wszystko co zapamiętaliśmy. Niestety pamiętamy nie tylko dobre chwile swego życia, ale też te smutne i stresujące.

Naukowcy odkryli białko, nazwane lipokaliną-2, które normalnie nie jest produkowane. Produkuje się ono wyłącznie w odpowiedzi na stres, tak by jak najbardziej zmniejszyć przyszłe skutki stresujących wydarzeń. Sprawdzili też na myszach co się stanie jeśli organizm przestanie produkować to białko. Myszy stały się wtedy lękliwe i mniej towarzyskie. A to wszystko dlatego, ze “kapelusze grzybowe" tworzyły się u nich szybciej i z tego względu zapamiętywały szybciej przykre zdarzenia.
Miejmy nadzieję, że już niedługo naukowcy lepiej poznają białko lipokalinę-2 i pomogą wielu ludziom cierpiącym z powodu stresu.

Paulina Milewska