Na jesienne wieczory – Wojciech Cejrowski

0
1067
views

,,Szkoda, że osoba, na którą nie mogę patrzeć i której poglądy stanowią zaprzeczenie moich, ma zupełnie niezrozumiały dla mnie dar opowiadania ciekawych historii. Na szczęście możliwe jest czytanie bez patrzenia w te złośliwe oczka. Wolałbym, żeby pański talent miał ktoś bardziej przeze mnie ceniony. Obiecuję, że jeżeli kiedykolwiek będę miał na to jakiś wpływ, natychmiast go Panu odbiorę i dam komuś innemu” – taki cytat umieszczony jest na okładce książki Wojciecha Cejrowskiego i myślę, że idealnie określa tego pisarza.

Od lat jestem fanką jego książek i muszę przyznać, że z każdą kolejną jego pióro staje się coraz bardziej wyrafinowane. Ostatnio sięgnęłam po książkę, na którą polowałam od dłuższego czasu. Było to pierwsze dzieło Wojciecha Cejrowskiego, jednak dosyć szybko książka ta zniknęła z półek i stała się nieosiągalna. Po długich namowach autor w końcu zgodził się na ponowne wydanie książki. Tak długą przerwę tłumaczył tym, iż nie chciał ponownie oddawać w ręce czytelników książki, która powstała wtedy, gdy był jeszcze nieudolnym pisarzem a treść, jaką chciał przekazać- nieodpowiednia i nieciekawa. Autor poszedł na szczęście na kompromis i wznowił pierwszą część, jednak z dodatkowym, uzupełniającym komentarzem.
Książki WC są połączeniem niezwykle ciekawych wspomnień z podróży, wyjątkowego poczucia humoru i świetnego, wyćwiczonego oraz lekkiego pióra. Książki czyta się jednym tchem i pochłania w ekspresowym tempie. To dowcipne historie, zawsze związane z jakimiś interakcjami międzyludzkimi, ponadto pełne inteligentnych rad i wskazówek.

Bardzo mocną stroną, zwiększającą atrakcyjność tych książek, jest duża ilość profesjonalnych zdjęć. To idealne książki na wakacje. Są napisane w taki sposób, że człowiek przenosi się na moment w opisywane miejsca i pragnie przeżyć te same przygody.
Myślę, że w pewnym sensie Wojciech Cejrowski jest pisarskim odpowiednikiem Kuby Wojewódzkiego. Albo się go rozumie i uwielbia, albo nie znosi i nigdy w życiu się do niego nie przekona. Specyficzne poczucie humoru oraz często kontrowersyjne poglądy są jego mocną stroną, ale równie dobrze mogą wzbudzać skrajne emocje.

Karolina Balcerzak