Dajmy szansę elektrośmieciom!

1
1303
views

Ekologia. 15 listopada 2011 roku rusza czwarta już edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Drugie Życie Elektrośmieci”. Organizatorem konkursu są: Europejska Platforma Recyklingu S.A. (ERP Polska) przy udziale finansowym ERP Batteries Poland Sp. z o.o. oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Elektrośmieci to potoczna nazwa Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZSEE). ZSEE to wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne, które działały kiedyś wykorzystując energię elektryczną, a które uległy zepsuciu, zużyciu, zniszczeniu, przestały być sprawne czy potrzebne, lub po prostu stały się przestarzałe.
Konkurs „Drugie Życie Elektrośmieci” ma dwa cele. Pierwszym jest podniesienie świadomości ekologicznej biorących w nich udział dzieci i młodzieży oraz całych społeczności lokalnych. Drugim – zbiórka ZSEE oraz zużytych baterii i przez to zmniejszenie obciążenia naszego ekosystemu. Z roku na rok w konkursie bierze udział coraz więcej zespołów, zwiększa się również ilość zebranych elektroodpadów. a także baterii.
W poprzedniej edycji wzięły udział 232 zespoły. Zostało wówczas zebranych ponad 400 ton odpadów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku przekroczymy magiczną barierę 500 ton.
Konkurs trwać będzie od 15 listopada 2011 r. do 30 kwietnia 2012 r. i podzielony zostanie na dwa etapy. W ich trakcie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych tworzyć będą Szkolne Zespoły Konkursowe i rywalizować ze sobą. To nie wszystko – uczniowie mają również zdobywać wiedzę, aktywizować lokalną społeczność oraz współpracować z lokalnymi organizacjami odpowiedzialnymi za zbiórkę ZSEE i zużytych baterii w swojej społeczności. Wygrywa Zespół, który przeprowadzi najlepszą promocję zbiórki i zbierze najwięcej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii. Najlepsze Szkolne Zespoły Konkursowe otrzymają cenne nagrody o wartości prawie 150 000 zł, które zostaną rozdane na uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Formularz zgłoszeniowy z informacjami na stronie internetowej http://www.drugiezycieelektrosmieci.pl
Czy wiecie, że z jednej tony wydobytej rudy złota można uzyskać od 1 do 5 g złota, a z jednej tony złomowanych telefonów komórkowych – 150g tego cennego kruszcu? Ten rachunek mówi sam za siebie – zbieranie i przetwarzanie ZSEE opłaca się wszystkim.

żródło; Fundacja Zielony Horyzont

1 KOMENTARZ