Innowacyjny "wirtualny kabel" z polskim rodowodem

0
1292
views

System, który wyświetla nad drogą linię, za którą trzeba podążać, zamiast ekranu nawigacji GPS z mapą – to Virtual Cable, wynalazek Christophera Grabowskiego i Toma Zamojdy. Produkt został nagrodzony w Europejskim Konkursie Nawigacji Satelitarnej 2011.

Wykorzystuje on technologię True 3D, także opracowaną przez MVS California, firmę Grabowskiego i Zamojdy. W przeciwieństwie do systemów holograficznych, jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie.

Kierowca jadący samochodem z wirtualnym kablem nie tylko nie będzie musiał odrywać wzroku od drogi, by wiedzieć, w którą ulicę skręcić, ale również będzie widział na szybie znaki i inne ważne informacje. Co ważne, jasność będzie automatycznie dostosowywana do pory dnia, dzięki czemu „kabel” będzie widoczny nawet w słoneczne południe i podczas opadów śniegu.

Rozwiązanie nie zajmuje wiele miejsca, dzięki czemu łatwo umieścić je w pojeździe. Pobiera też niewiele energii, co jest szczególnie istotne wtedy, gdy producenci walczą o minimalizację zużycia paliwa.

Być może już niedługo z przednich szyb samochodów znikną uchwyty z przyssawkami i pojawią się na nich „wirtualne kable”? Z niecierpliwością czekamy na rozpowszechnienie się tej technologii.

Poniżej prezentacja funkcjonowania systemu

www.ZielonyDziennik.carfocus.pl