Jak zorganizować transport krajowy swoich towarów?

0
642
views

Transport krajowy jest niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców, jak i konsumentów. Polega on na sprawnym przewozie ładunków z miejsca odbioru do miejsca docelowego, z czego obydwa punkty ulokowane są w jednym państwie. Nie można mylić go z transportem wewnątrzwspólnotowym, który to dotyczy przewozu między państwami Unii Europejskiej.

W teorii uznaje się cały proces tego transportu za mało skomplikowany. Nic bardziej mylnego – do jego sprawnej realizacji potrzeba wielu specjalistów z zakresu logistyki, spedycji i transportu.

Tworzenie wyceny transportu

Wielu klientów dziwi fakt, iż na stronach internetowych przewoźników nie ma jasno sprecyzowanych cenników. Z jednej strony ciężko więc o indywidualne oszacowanie kosztów przewozu. Niemniej jednak, na większości takich witryn znajdziemy formularze kontaktowe, przy użyciu których w łatwy sposób można porozumieć się ze specjalistami.

Sam formularz posiada luki, które uzupełniamy w zależności od charakterystyki przewozu i specyfiki towaru. To właśnie na tej podstawie pracownicy firm transportowych ustalają pełną wycenę, biorąc pod uwagę obecne ceny paliwa, a także wymiary, ciężar i ilość towaru. Oczywiście, na to wszystko składa się wiele więcej czynników, jak chociażby charakterystyka samej trasy. Niemniej jednak, w przypadku zastosowania odgórnego cennika, wielu klientów przewożących mniejsze towary, mogłoby zostać potraktowanych w zły sposób. Taka stawka byłaby przewidziana dla pojazdów załadowanych po brzegi, co dla sporej części przedsiębiorców stałoby się nieopłacalne.

Znalezienie firmy transportowej

Zdecydowanie, najlepiej szukać firmy transportowej zlokalizowanej jak najbliżej miejsca załadunku bądź gdzieś na trasie przewozu. Zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze, które naliczane byłyby za przejazd „na pusto”. Dysponując zatem działalnością w województwie kujawsko-pomorskim, najlepiej podczas wyszukiwania uwzględnić w wyszukiwarce nazwę miasta, np. transport bydgoszcz 

Warto również zwrócić uwagę, czy dana firma dysponuje konkretnym pojazdem z floty, który będzie w stanie przewieźć nasz ładunek. Często zdarza się, że część firm nie posiada, chociażby cystern na chemię, a jedynie na wyroby spożywcze. Trzeba zatem zawsze patrzeć na pozycję każdego przedsiębiorstwa TSL oraz oczywiście na opinie z nim związane.

Realizacja przewozu

Transport krajowy jest znacznie przyjemniejszy zarówno dla kierowców, jak i klientów. Tych pierwszych nie dotyczy obowiązek raportowania w tachografie wszystkich przekroczeń granicy, a drudzy nie ponoszą opłat związanych, chociażby z cłami. Sporą rolę odgrywa tutaj praca logistyków, którzy to muszą oszacować dokładną i możliwie najprostszą trasę przejazdu. Biorą więc pod uwagę charakterystykę terenu, zdolność do poruszania się pojazdów ciężarowych po danej trasie oraz opłaty za przewóz, chociażby autostradami. Pamiętajmy, że nie tylko klientom zależy na tym, aby przejazd był możliwie najtańszy. Złe rozplanowanie przebiegu trasy może skończyć się nawet stratami dla firmy.

Artykuł sponsorowany