Marszałek szkoli opiekunów

0
1378
views

Astobazy. Każda z powstających w Kujawsko-Pomorskiem Astrobaz Kopernik ma swoich opiekunów, przeszkolonych nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia w obserwatoriach. Pedagodzy od 2,5 roku poszerzają swoją wiedzę z zakresu astronomii oraz metod prowadzenia obserwacji w trakcie comiesięcznych szkoleń.

W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w Kujawsko-Pomorskiem powstanie w sumie 14 astrobaz. Takie obiekty działają już przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski), przy Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie, a od ubiegłego tygodnia także przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim w powiecie brodnickim.
– W dwóch pierwszych z nich przez całe wakacje odbywały się spotkania dla miłośników astronomii – informuje Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. – Nauczyciele ze szkół, przy których powstają obserwatoria od kwietnia 2009 roku uczestniczą w comiesięcznych szkoleniach organizowanych w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. W programie szkoleń znalazły się zajęcia z zakresu budowy wszechświata, metod obserwacji nieba oraz obsługi specjalistycznego wyposażenia astrobaz.
Uczestniczący w szkoleniach nauczyciele są lokalnymi koordynatorami projektu astrobaza. Do ich zadań należy między innymi prowadzenie systematycznych obserwacji astronomicznych i zajęć edukacyjnych, udział w międzynarodowych projektach, konserwacja sprzętu oraz archiwizacja i przetwarzanie zebranych danych.
Źródło Urząd Marszałkowski w Toruniu

 

www.ZielonyDziennik.pl/Toruń